Procházím pokladnou a ozve se varovný signál

6. červen 2008 | 11.08 |

Víte jak fungují visačky chránící v supermarketech zboží před odcizením?
Pokud prodavačka zapomene odepnout takovou visačku například z oblečení, při průchodu bezpečnostním rámem se spustí varovný signál, který upozorní
ostrahu.
Uvnitř visačky musí být něco dostatečně jednoduchého (aby to nebylo příliš drahé) a zároveň spolehlivého, co reaguje na průchod mezi bezpečnostními rámy u východu.
Pokud takovou visačku rozebereme, dozvíme se, jak celé zařízení funguje. Uvnitř najdeme pouze kousek svinutého drátu, ke kterému je připojen kondenzátor. Stočený drát je vlastně malá cívka, která spolu s připojeným kondenzátorem tvoří takzvaný oscilační obvod - základní prvek rádiových vysílačů a přijímačů.

a2a1

Bezpečnostní rám u dveří obsahuje vysílač naladěný na stejnou frekvenci, jako je frekvence vlastního kmitání oscilačního obvodu ve visačce. Protější strana rámu potom obsahuje přijímač. Při průchodu visačky mezi rámy zachytí oscilační obvod ve visačce díky rezonanci signál vysílaný rámem a odebere mu část energie. Přijímač ve druhé části rámu tedy zachytí signál zeslabený oproti normálu a spustí varovné zařízení.

a3

A jak funguje připínání a odepínání visačky?
V obchodě ji sami nerozděláme, avšak prodavačka u pokladny ví, jak na to. Také zde je princip velmi jednoduchý a je patrný z rozebrané visačky. Připínací část obsahuje uvnitř dva půlkruhové plíšky zajištěné pružinkou. Zasunutý (mírně vroubkovaný) kovový kolík prochází mezi plíšky a nadzvedává je uprostřed. Zpátky kolík vytáhnout nejde, protože mu v tom brání vzepřené plíšky. Abychom plíšky uvolnili - tedy nadzvedli je opačným směrem než vytahujeme kolík, musíme visačku přiložit příslušnou stranou k velmi silnému magnetu.
Dnes hodně používaný typ připínání obsahuje místo kovového kolíku lanko a uvnitř jsou tři kuličky přitlačované pružinkou v kuželovém pouzdře. Princip je obdobný. Lanko jde zastrčit mezi kuličky jedním směrem, při vytahování jsou kuličky táhnuty do užší části kužele, tím svírají lanko mezi sebou a brání jeho vytažení.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.17 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře