Námraza na elektrickém vedení

22. únor 2011 | 06.00 |

icingS přenosem elektrické energie prostřednictvím svazkových vodičů na stožárech vysokého napětí mohou být v zimním období problémy. Nepříznivé povětrnostní podmínky jako je například mrznoucí déšť nebo silná jinovatka mohou způsobovat vznik námrazy, která svou hmotností může způsobit zvětšení průhybu drátů k zemi případně jejich popraskání. Námraza na vodičích vzniká zejména při teplotách pohybujících se kolem nuly, při nižších teplotách, například kolem -10°, vlhkost spadne sama. Jakým způsobem  energetici předcházejí problémům se zimní námrazou?

Elektrická energie se přenáší prostřednictvím elektrického vedení  při velmi vysokém (100 kV či 400 kV) či vysokém napětí 23 kV a nízkém proudu. Vysoký proud by způsoboval ohřívání drátů a tím ztráty v podobě Jouleova tepla.Q = R.I2.t. Druhá mocnina hodnoty elektrického proudu tyto ztráty výrazně zvyšuje. A to může být jeden ze způsobů, jak se námraze na vedení bránit. Energetici mají vytipované oblasti, kde k problémům s námrazou na vedení dochází. Námraze na drátech elektrického vedení se dá předejít takzvaným vyhříváním. Jedná se o speciální metodu, kdy se na jedné straně v energetické stanici vedení uzemní a na druhé straně je do  vytipovaného úseku pouštěn větší proud, aby se vedení ohřálo a námraza na něm odtála a spadla. Pokud tato možnost již nepřipadá v úvahu dojde k odpojení vedení a pracovníci energetiky chodí pod vedením s dlouhými tyčemi, kterými extrémní námrazu mechanicky sklepávají.

Už při projektování vedení se počítá s problémy, které mohou při jeho provozu nastat. Počítá se délkovou teplotní roztažností drátů, atmosférickými teplotními vlivy, vlastní tíhou vodiče, odpočinkem ptáků a také se vznikem námrazy.

Zdroj obrázku: http://www.consolidatedelectric.coop/aboutUs/news_pages/sleet_freeze.asp

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře