Máte rádi detektivky?

15. červen 2008 | 07.00 |
› 

papousek

Máte rádi detektivky a víte, že i matematika je je chvílemi detektivní pátrání?
Pak tu mám pro vás tip ke čtení na prázdniny. Jde o knihu Denis Guedj: Papouškův teorém.
Denis Guedj přednáší matematiku na pařížské universitě. Ve své knize popisuje hledání důkazu Fermatovy věty. Jedná se opravdu o neobvyklý detektivní román - je provázený matematickým vzorci a jednoduchými výpočty i náčrty řešení geometrických úloh a obsahuje úseky z historie matematiky. Dozvíte se třeba, že Cardanovy vzorce byly publikovány jako verše. Nebo že Galois nosil svůj spis o grupách a algebraických rovnicích na akademii věd aspoň třikrát, protože to jednou někde ztratili a jednou ten komu to předal, umřel.


Příběh se odehrává v současnosti, kdy starý ochrnutý knihkupec Ruche pátrá po důkazu Fermatovy věty a Goldbachovy domněnky. Tyto věty podle této knihy dokázal jeho kamarád ze studií na Sorbonně, naučil důkaz papouška a potom se záhadně ztratil. Knihkupec za ním cestuje až do amazonských pralesů. Nalezne tam však jenom toho papouška a fůru knížek. Při pátrání po jeho objevu projdeme celými dějinami matematiky z pohledu filosofa.

Závěrečný seznam historických osobností uváděných v textu čítá 157 jmen matematiků. Kniha má 460 stran.

Knihu vydalo nakladatelství Ikar a Knižní klub, Praha v roce 2000 a podle posledních zpráv je již v obchodech nedostupná, tak možná budete mít štěstí v některé knihovně.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Máte rádi detektivky? ondra 18. 06. 2008 - 21:56