Jak funguje optická myš

4. březen 2011 | 08.42 |
› 

optical mouseKlasická počítačová myš  s kuličkou je dnes čím dál více nahrazována myší optickou nebo bezdrátovou. Odpadá tak neustálé rozdělávání a  čištění myši a zejména dvou navzájem na sebe kolmých snímačů. Jak pracuje optická myš?

Na rozdíl od kontaktu kuličky v klasické myši s podložkou je v optické myši využíván odraz světla. Zdroje je obvykle červeně svítící LED dioda. Její světlo je na podložku soustředěno malým zrcátkem, popřípadě optickým hranolkem. Červená barva světla je zde zvolena  z důvodu velké svítivosti použitých LED diod, jejich nízké výrobní ceně a také tím, že zvyšuje kontrastnost povrchu.

Světlo odražené od vhodné podložky je optickým prvkem přivedeno do senzoru tvořeného čipem CCD nebo CMOS s maticí fotoelektricky citlivých prvků. Vznikne elektronický obraz podložky, který je snímán rychlostí řádově v milionech pixelů za sekundu. Změnou polohy myši se její pohyb po vyhodnocení výkonným mikroprocesorem objeví v pohybu kurzoru na monitoru..

Optické myši mohou využívat za svou běžnou podložku desku stolu, problémy jí samozřejmě mohou dělat průhledné skleněné podložky, podložky s velkou odrazivostí nebo v případě červeného světla myši i podložky s hladkým červeným povrchem.

 Zdroj obrázku: http://koalazereeukalipt.wordpress.com/2010/10/22/klavesnice-a-mys/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.45 (11x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře