Jednoduchý Stirlingův motor

24. červen 2008 | 07.00 |

Z tepelných motorů jsou nejznámější: spalovací, zážehový (dieselův) či wankelův. Na videu uvidíte úžasně jednoduchý model Stirlingova motoru, který je možné zkonstruovat v domácích podmínkách.
Potřebujeme zdroj vnější tepelné energie (lihový kahan), trubici s kuličkami, stativ na trubici, injekční stříkačku a spojovací hadici se zátkou na trubici. Pak stačí nalít líh do kahanu, zapálit knot, rozpohybovat kuličky a můžeme se kochat, jak nám to krásně pracuje.
Stirlingův motor vynalezl v roce 1816 skotský pastor Robert Stirling. Jde o motor, který má na rozdíl od výše jmenovaných motorů vnější spalování.
Motor má dva pracovní prostory, mezi nimiž může volně proudit plyn. Dříve se používal vzduch. Dnes se kvůli vyšší tepelné vodivosti a menším ztrátám používá helium či vodík.
Jeden z prostorů je studený, druhý horký. Toho je docíleno buď přímým ohříváním a chlazením komor nebo vnějším ohřívačem a chladičem. Mezi ohřívačem a chladičem je obvykle zařazen ještě regenerátor, akumulující teplo plynu procházejícího z ohřívače do chladiče nebo naopak.

Největší výhodou motoru je to, že může pracovat s nejrůznějšími zdroji vnější tepelné energie (geotermální, solární, fosilní paliva, biomasa). Termická účinnost se u motorů s výkonem 1 až 25 kW pohybuje v rozmezí 25 až 33%. Energetická účinnost v rozmezí 18 až 22%. Dalšími výhodami jsou tichý chod, vysoká životnost či minimální možnost poruchy.
Větší účinnosti motoru brání to, že se dá těžko dosáhnout vysoká pracovní teplota.
Nevýhodou je špatná regulovatelnost a malá pohotovost k provozu. Potřebuje také poměrně velký chladič s výkonným ventilátorem a pro dosažení vysoké účinnosti musí pracovat s vysokými tlaky plynu. Používá se většinou jako stacionární motor.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.5 (24x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Jednoduchý Stirlingův motor davidhavel 24. 06. 2008 - 07:29