Torricelliho pokus

5. červenec 2008 | 13.58 |

Evangelista Torricelli se stal známým díky svému objevu atmosférického tlaku.
Ještě před ním si Galilei všiml, že pumpou není možné vytáhnout vodu do větší výšky než 10 m. Torricelli přišel na myšlenku, použít místo sloupce vody rtuťový sloupec a zjistit tak, v jaké výšce se její hladina ustálí. Důvody použít rtuť byly praktické, protože zhotovit 10 m dlouhou skleněnou trubici pro vodu a manipulovat s ní někde z věže, bylo na tu dobu dost problematické.

Torricelliho myšlenku uskutečnil prakticky v roce1642 nejmladší Galileiho žák Vincenzo Viviani. Na jednom konci zatavenou skleněnou trubici naplnil rtutí, převrátil a otevřeným koncem ponořil do nádoby se rtutí. Rtuť v trubici poklesla a ustálila se tak, že rozdíl mezi hladinami v nádobě a trubici byl asi 76 cm. Prázdný prostor, který se vytvořil nad hladinou rtuti v trubici nazvali později "Torricelliho" vakuum.

Už od dob Aristotelových panoval názor, že se příroda bojí prázdnoty, což dokazovalo například stoupání vody pod pístem nasávací pumpy, kapilární jevy atd. Torricelli dokázal, že příčinou těchto jevů je atmosférický tlak a že vakuum je možné vytvořit. Výška rtuťového sloupce se mění a je závislá na velikosti atmosférického tlaku. Takto vlastně vynalezl zařízení na měření atmosférického tlaku, které dnes nazýváme rtuťovým barometrem.

Ve školách se dnes pracovat se rtutí vůbec nemůže (především kvůli jedovatosti rtuťových výparů) a tak Torricelliho pokus můžeme pozorovat pouze na videu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.97 (79x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Torricelliho pokus nafoukana.koza 14. 07. 2008 - 16:27
RE: Torricelliho pokus matus 20. 05. 2011 - 13:04