Blesky v domácím provedení - Teslův transformátor

6. červenec 2008 | 07.00 |


Vysokofrekvenční transformátor vynalezený Nikolou Teslou je nazýván jeho jménem. Slouží k získávání velmi vysokých napětí.

Transformátor je tvořen dvěma souosými vzduchovými cívkami s různým počtem závitů.


Primární vinutí tvoří pár závitů tlustého drátu, sekundární vinutí pak několik stovek až tisíc závitů tenkého drátu v jedné vrstvě na válcové kostře. Jedná se vlastně o dva induktivně vázané rezonanční obvody. Aby docházelo k maximálnímu přenosu energie z primárního obvodu do sekundárního je třeba primární obvod naladit na tentýž kmitočet. Pracuje totiž na principu rezonance.

Zdrojem primárního vysokofrekvenčního napětí je tlumený jiskrový oscilátor (na principu jiskřiště), napájený např. z vysokonapěťového induktoru. Na sekundární cívce se běžně dosahuje napětí jednotek až desítek megavoltů (podle velikosti transformátoru, jeho uspořádání, vyladění a zdroje primárního napětí).

Takto vzniklé vysokofrekvenční sekundární napětí má jiné vlastnosti než z klasických vysokonapěťových zdrojů. Lze s ním rozsvěcet na dálku různě plynem plněné trubice, výbojky a zářivky a umožňuje spoustu dalších optických jevů v podobě sršení.

Tesla zamýšlel využít transformátor pro dálkový přenos energie. Vzhledem k obtížím se zpětnou přeměnou vysokofrekvenční energie, složitostí jejího směrování, nízké účinnosti přenosu a velkým ztrátám vlivem vyzařování, silnému rušení veškerého rádiového spektra se tento přenos průmyslově nevyužívá.
S oblíbeným využíváním tohoto transformátoru ve formě speciálního efektu se setkáte například na některých koncertech, protože dokonce ani "nekope" (proud teče po povrchu těla), zato vás však může nepříjemně popálit. Ale i přes to je třeba být maximálně opatrný, protože i na primárním okruhu, kondenzátorech, a dalších obvodech se může objevit smrtelně nebezpečné napětí.
Inu ten adrenalin stále někomu chybí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny