Gömböc - o stabilitě maďarského knedlíku a krunýře

18. červenec 2008 | 07.00 |

Dva maďarské matematiky Gábora Domokose a Pétera Várkonyiho inspirovala k mate-matickému výzkumu dětská hračka – houpací panáček se zatíženým spodkem, který se po vychýlení z původní rovné polohy vždy vrátí zpět. Zábavný matematický výzkum pak vedl ke zjištění, že některé želvy mají krunýř vhodný k tomu,aby se snadno dokázaly vrátit zpět na nohy.
Pak si oba položili otázku: "Existuje homogenní trojrozměrný objekt, který by se pokaždé sám vrátil do jediné stabilní pozice, tedy po každém naklonění se znovu postavil?"
S řešením starého teoretického matematického problému začal prý Domokos na svatební cestě v Řecku, když postupně zkoušel stavět a následně převracet tisíce oblázků.
Nakonec vypočítali a nechali si vysoustružit jakousi zmačkanou kouli, která se nápadně
podobá krunýři želvy paprsčité. Předmět nazvaný podle maďarského knedlíku Gömböc má kromě jednoho bodu,do něhož se vždy vrací, ještě jeden, takzvaný nestabilní: na něm je teoreticky možné ho opatrně vyvážit, ale sebemenší postrčení ho opět překotí a on se vrátí zpět do stabilní pozice. Várkonyi ho má v kanceláři a lidé si s ním prý rádi hrají. Chystá se samozřejmě i komerční využití v podobě zvláštní hlavolamové hračky.
Inu po známé Rubikově kostce po letech další zajímavý maďarský hlavolam k řešení stability některých těles.

Domovská stánka projektu je: http://www.gomboc.eu/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny