Proč nosí zubař oranžové brýle?

19. červenec 2008 | 07.00 |
› 

zubní lampa

Vy co už máte nějakou tu bílou plombu tak si možná vzpomínáte, jak si v průběhu její tvorby stomatolog nasadil plastové brýle s oranžovými okuláry.
Stomatolog během své práce moc nepovídá a nevysvětluje, soustředí se především na kvalitu svého výkonu, kterou posléze pocítíte i finančně.
Proč vám však do úst vkládá zvláštní lampu, která vrčí a svítí nafialovělým světlem?
Lékař odvrtá kaz. Na ošetřovaný zub, podle potřeby i na sousední zuby nasadí speciální
gumovou blánu (Kofferdam), která se na zuby upevňuje pomocí kovových spon. Jejím úkolem je udržet suché pracovní pole a zabránit kontaminaci vrtaného místa (slinou, krví) v průběhu aplikace a tuhnutí fotokompozitního materiálu. Provede tzv. toaletu odvrtaného zubu (mechanické vyčištění, úpravu hran, desinfekci). Pomocí speciálních gelů či tekutin připraví povrch zubu na vazbu s výplňovým materiálem. Pak vybere vhodný odstín bílého materiálu. Podle tvaru, lokalizace a rozsahu kazu vrství jednotlivé odstíny materiálu do místa plomby. Každá vrstva je samostatně vytvrzena světlem speciální lampy. Fotokompozitní materiály totiž obsahují tzv. fotoiniciátory tuhnutí (kafrchinon) - látky, které po osvícení světlem určité vlnové délky spustí ve fotokompozitu polymerizační reakci, která vede ke ztuhnutí materiálu. Aplikace materiálu po tenkých vrstvách podle přesně stanoveného schématu je klíčová pro výslednou kvalitu a trvanlivost výplně. Při tuhnutí dochází totiž u všech kompozitních materiálů ke smrštění.

Lampa používaná ke tvrzení materiálu bílé plomby je založena na principu diody vysílající
světelné částice v té části spektra, na kterou jsou citlivé fotoiniciátory tuhnutí používané v bílých materiálech (vlnová délka 430 - 470 nm). Její velkou výhodou je výrazně nižší produkce tepla. Při vytvrzování materiálu nedochází k zahřívání osvěcovaného zubu, proto je LED lampa šetrnější k zubní dřeni. Lampa je vybavena programem zvaným "soft start", který zabezpečuje postupný nárůst intenzity modrého světla při jejím spuštění. Pomalý start umožňuje minimalizovat smrštění při tuhnutí bílých materiálů. No a v tento okamžik už má stomatolog na očích zmiňované oranžové brýle, protože vlnová délka používaného světla lampou se blíží k ultrafialové části spektra a UV záření jak víme našim očím škodí. Proto si musí i lékař zrak před UV zářením chránit.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.67 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře