Popularizátor vědy Jiří Grygar má dnes 75 let

17. březen 2011 | 09.10 |

Dnes se dožívá významného životního jubilea významný český popularizátor vědy a zejména astronomie Jiří Grygar. RNDr. Jiří Grygar, CSc. se narodil před 75 lety dne 17. března 1936 v Heinersdorfu (dříve Pruský Jindřichov v  Německu, dnes Dziewiętlice v  Polsku). Z jeho knih je zřejmě nejznámější ta, kterou napsal s Vladimírem Železným, a ke které namaloval jedinečné obrázky Kája Saudek. Jde o knihu Okna vesmíru dokořán, jejíž televizní podoba vznikla v době normalizace netradičně namísto v Praze v Bratislavě.

Jiří Grygar je kromě velkého počtu populárně naučných knih především  autorem více než stovky odborných prací z oborů  fotometrie, spektroskopie hvězd, meziplanetární hmota a astročásticová astrofyzika. Od roku 1966 každý rok sestavuje přehled nejdůležitějších astronomických objevů uplynulého roku pod názvem Žeň objevů, který vždy prezentuje na několika přednáškách a poté zveřejňuje tiskem (nejprve v časopise Říše hvězd, později Kozmos).

V současné době jej můžete zaslechnout na vlnách Čro Leonardo, kde uvádí svůj občasník v pořadu Vstupte. Jeho současné aktivity najdete na: http://www.astro.cz/ grygar/

Pane Grygare hodně zdraví a elánu do dalších let!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře