Heronův parní stroj v kuchyni

27. červenec 2008 | 11.18 |

Jak využít páry, která nadzvedává pokličku nad hrncem k pohonu strojů? Znamenalo by to převést tento pohyb pokličky na otáčivý, který by pak mohl sloužit k pohonu strojů. Předchůdce parního stroje byl z rukou Herona.

Heron Alexandrijský (asi 10 – 70 n.l.) byl velký řecký matematik a fyzik. Odvodil vzorec pro výpočet plochy trojúhelníka (když známe pouze jeho tři strany), navrhl přístroj pro měření vzdáleností, první nákupní automat na mince nebo první hasicí přístroj. Sestavil hračku, zvanou větrná koule, kterou můžeme označit za první "parní stroj". Byla to zavěšená nádoba, která měla na protilehlých stranách zahnuté trysky. Když se voda v nádobě uvedla do varu, vznikající pára začala unikat z nádoby ven, což způsobilo rotaci nádoby opačným směrem.
Reaktivní síla působila jen v ohbí trubiček, a byla proto velmi malá. Význam tohoto strojku nespočíval v tom, že by zařízení mělo konat práci, ale v tom, že poprvé názorně a přesvědčivě ukazovalo fyzikální princip reaktivního pohonu.
Model takového reaktivního motoru na vodní pohon vyrobíme z prázdné PET lahve, ve které v dolní části proti sobě propíchneme otvory pro zahnuté brčka, ze kterých po nalití vody do láhve bude voda proudit ven. Tím se bude láhev zavěšená na provázku otáčet.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

Komentáře