Viděli jste někdy zřícení mostu?

3. srpen 2008 | 07.00 |

Video ukazuje, jak dne 7. listopadu 1940 spadl most v údolí Tacoma Narrows (USA). Pád způsobily torzní kmity mostu vyvolané rezonancí mostu s nárazy větru v údolí. Most spadl několik měsíců po otevření. Nový most, již správně propočítaný, byl postaven v roce 1951. Celá událost vedla k testování modelů mostů v aerodynamických tunelech dříve než jsou reálně postaveny.

V roce 1850 způsobila rezonance dokonce zřícení celého mostu v jednom francouzském městě. Po mostě tehdy pochodovala vojenská jednotka a její pravidelný krok byl v rezonanci s vlastní frekvencí mostu. Vojáci svým krokem rozhoupali most natolik, že to jeho konstrukce nevydržela a praskla. Zahynulo přitom 219 lidí. Od té doby se vždy před pochodující vojenské jednotky na most velelo: "Zrušit krok!"

A co to ta rezonance vlastně je?
Určitě jste se všichni houpali na houpačce (fyzikové ji nazývají oscilátorem). Jistě si pamatujeme, jak vás někdo rozhoupával. Stačí, aby zlehka strkal do houpačky v rytmu jejích kmitů a po chvíli se silně rozhoupala sama s velkou výchylkou. Nebo musíme při každém kmitu působit silou ve směru houpání či pravidelně měnit polohu těžiště svého těla. Svou silou nahrazujeme ztrátu energie, kterou způsobují odporové síly. Houpačku nutíme k houpání, hovoříme proto o nuceném kmitání.
Má-li být nucené kmitání oscilátoru periodické, musí mít periodický průběh i vnější síla, která na oscilátor působí. Pokud se úhlová frekvence zdroje energie liší jen málo od úhlové frekvence oscilátoru (houpačky o jisté vyrobené délce provazu), maximální výchylka nuceného kmitání se postupně zvětšuje. Největší je při stejných úhlových frekvencích. Dochází k jevu, který se nazývá rezonance oscilátoru.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3.17 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

Komentáře

RE: Viděli jste někdy zřícení mostu? davidhavel 05. 08. 2008 - 08:35