Zpomalený zapalovač

15. srpen 2008 | 07.00 |

Někdo se bez něj dnes prakticky neobejde – myslím tím zejména kuřáky, pro někoho je to běžný pomocník k rozdělání ohně, který nahradil zápalky. Jde o zapalovač.

Většina zapalovačů obsahuje v kovovém nebo plastovém zásobníku buď benzín nebo stlačený tekutý plyn (butan) a má mechanismus, který způsobí její vznícení. Unikání plynu zabraňuje horní uzávěr, který se otevře se stisknutím tlačítka. Rychle škrtneme kolečkem a prst přitom sám sjede na tlačítko uvolňující plynové výpary. Plyn se snadno rozpíná ze zásobníku. Pokud vznikne jiskra vznítí se plyn a hoří, dokud držíme tlačítko. Plynové zapalovače se rychle zahřívají, takže dlouho držet tlačítko nevydržíme.

Jiskra je vyvolána buď třením kovu s křesacím kamínkem (vyroben ve většině případu ze směsi zvané Ferrocerium) nebo stisknutím tlačítka, které stlačí piezoelektrický krystal, čímž vznikne elektrický výboj.
Nevýhodou plynových zapalovačů je snadné ošoupání kamínku. Většina takových zapalovačů je zhotovována z plastu a slouží v dnešní době takřka jednorázově. Pokud ho v létě necháme na slunci v autě, hrozí nebezpečí jeho exploze a znehodnocení interiéru vozu. Benzínový zapalovač většinou funguje na piezoelektrické zapalování, ale o tom až jindy.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Zpomalený zapalovač divokepaze* 15. 08. 2008 - 08:37