Utajený var

19. srpen 2008 | 06.00 |

Dejme tomu, že si chceme v mikrovlnce uvařit vodu na instantní kávu. Dáme hrníček s vodou do mikrovlnky a nastavíme nějaký delší čas, aby byla voda dostatečně horká.

Voda v mikrovlnce nemusí ještě vřít a nám se bude zdát, že bude na kávu dostatečně horká (většinou vodu v mikrovlnce během ohřívání nesledujeme). Když mikrovlnku zastavíme nebo když se po nastaveném čase zastaví sama, vytáhneme opatrně hrníček s vodou a zdá se, že se zatím voda nevařila. V okamžiku, kdy do ní přesto nasypeme instantní kávu, voda najednou prudce začne vřít a může nás ošklivě popálit.
Voda samotná by se nikdy neměla ohřívat v mikrovlnce. Pokud přece jenom chceme ohřát vodu na vysokou teplotu tímto způsobem, mělo by být v hrníčku vloženo něco navíc, např. plastová lžička, v žádném případě ovšem nic kovového.
Při ohřevu jakýchkoliv kapalin v troubě je možný výskyt jevu nazývaného "utajený var" (ohřátí kapaliny na teplotu vyšší než je její bod varu bez jeho obvyklých vnějších příznaků varu jako je např. bublání). Při jakémkoliv pohybu s nádobou obsahující přehřátou kapalinu je možné její překypění - riziko úrazu.

Voda se ohřívá rychleji než bublinky páry, které se nemohou vytvořit a tím uvolnit akumulované teplo. Tím, že se bublinky při varu netvoří a voda tak neuvolňuje akumulované teplo, se voda přehřívá a její teplota přesahuje bod varu. Když se voda dá do pohybu při vložení cizího tělesa (cukr, káva, sáček čaje), je "tepelný šok kapaliny" dost veliký na to, aby najednou vytvořil bublinky, které vysloveně vystřelí horkou vodu ven. Jedná se o lokální přehřátí kapaliny bez nukleačních jader, kolem kterých by mohla začít vařit.

Chemici na to mají prastarou poučku "než zapálíš plamínek, vhoď tam varný kamínek". Voda v mikrovlnce se totiž může ohřát na více než 100 °C, (jde o utajený var), je proto vhodnější asi minutku počkat, nebo před ohřevem vhodit do vody kousek porcelánu (varný kamínek).

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.17 (12x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Utajený var dominik* 14. 05. 2011 - 20:33