Revoluční součástka roku 2008 - memristor

25. srpen 2008 | 06.00 |

memristor2memristor3


Ke třem základním prvkům elektrických obvodů - odporu, kondenzátoru a cívce letos přibyl prvek nový – memristor, jehož vlastnosti nelze duplikovat žádnou kombinací ostatních tří prvků.
Název memristor vznikl kombinací slov memory a rezistor. Tedy něco jako paměťový rezistor. Jeho existenci předpověděl a matematicky odvodil už v roce 1971 Leon Chua, profesor Universitě Berkeley v Kalifornii na základě úvahy o existenci symetrie základních stavebních elektronických prvků.
Téměř náhodou se právě letos vědcům společnosti Hewlett-Packard povedlo nanotechnologií prakticky vyrobit nový typ pasivní součástky se dvěma vývody. Silně nevodivý polovodičový materiál TiO2 obohatili z poloviny jistými příměsemi. Tím jeho vodivost zvýšili a zároveň materiál vykazuje efekt paměťového rezistoru.
Součástka se vyznačuje nejen schopností měnit svůj odpor v závislosti podle velikosti připojeného napětí, ale i po jeho odpojení si nastavenou hodnotu odporu libovolně dlouho pamatovat. Může tak fungovat jako analogová paměť, nebo odporový přepínač, který může díky částečně lineární voltampérové charakteristice teoreticky nabývat nekonečného počtu stavů. Počítač s pamětí na bázi memristoru by uchoval obsah paměti i po přerušení napájení, takže by nevyžadoval proces zavedení systému, což by ušetřilo energii i čas. Mobilní telefon by mohl disponovat výdrží několika týdnů na jedno nabití akumulátoru.
Na fotografii napravo pořízené prostřednictvím atomového mikroskopu vidíme skutečnou strukturu 17 memristorů za sebou. Šířka proužků je asi 50 nm, což představuje přibližně velikost 150 atomů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře