Fyzik olympionikem

26. srpen 2008 | 06.00 |

milon

I mezi fyziky máme olympioniky. Jedním z prvních "fyziků" byl silák Milón z Krotónu, který šestkrát za sebou zvítězil v zápase.
Co do počtu vítězství dodnes zůstává rekordmanem. Poprvé se stal vítězem v roce 540 př.n. l. a do svých 42 let vítězil na starořeckých hrách nepřetržitě dlouhých 28 let. Rád dával na odiv svoji velikou sílu. Traduje se o něm, že jednou chytil býka a přes celý stadion jej přenesl na zádech k obětnímu oltáři. U oltáře ho zabil, upekl a celého snědl. Jindy zase vzal do ruky granátové jablko a požádal ostatní, aby se pokusili mu jej odebrat. Nikomu se to samozřejmě nepodařilo a Milón dokonce nikdy granátové jablko ani nepomačkal.
Zemřel prý ve stáří roztrhán vlky, kteří jej objevili bezmocného a uvězněného v kmeni stromu. Dřevorubci rozštípli kmen stromu a roztahovali jej klíny. Milón si zkoušel svou sílu při trhání kmene. Při manipulaci s kmenem však klíny vypadly a strom mu přivřel ruku tak nešťastně, že se z něj nemohl sám dostat.
Inu i jednoduché fyzikální stroje typu páky, kladky či v tomto případě klínu, dokážou vhodným silovým působením znásobit sílu a mnohdy bychom si dnes bez nich nedokázali technická zařízení představit.
Milón z Krotónu nepatřil mezi Pythagorejce a údajně sepsal spis věnovaný fyzice.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Fyzik olympionikem davidhavel 26. 08. 2008 - 14:26