Argonauti předpovídají počasí

16. únor 2010 | 06.00 |

argo1V řecké mytologii bylo Argo bylo jméno lodi, na které se mořeplavci - argonauté plavili pod vedením Iásona, v báji o Zlatém rounu. Byla to dlouhá plavba z Iólku do Kolchidy, během níž čekalo na posádku mnoho nebezpečí. Možná proto zvolili vědci za název svého projektu monitoringu teploty a slanosti mořské vody  právě jméno Argo.Během tohoto 7 let trvajícího projektu vypustili vědci na různých místech Země už 3300 robotů a tím zajistili zhruba celosvětové pokrytí. argo2

Během projektu Argo jsou 1,5 metrů velcí roboti shazováni z letadel a lodí do oceánů. Klesají až do hloubek 2000 m, kde monitorují  např. teplotu a slanost mořské vody. Roboti putují asi 2 týdny oceánem, než se vynoří a navážou prostřednictvím antény spojení se satelitem. Přes satelitní síť pak odesílají naměřené hodnoty do centrály ve Francii a USA.. Každý robot by se měl až 150krát vydat k hladině oceánu a následně se znovu ponořit do hloubky. Předpokládá se, že roboti budou působit až 5 let. Všichni roboti však nepracují bezchybně a část jich již byla nenávratně ztracena.
Projekt, který organizuje Velká Británie, Indie či Nový Zéland už stál asi  24 milionů britských liber. Získaná data kromě oceánografů pomůžou také meteorologům. Na základě získaných údajů by mělo být možné provádět  předpovědi počasí až na měsíc dopředu.  Získané informace rovněž poslouží ke sledování globálního klimatického systému, předpovídání sucha či pustošivých cyklónů.

argo3

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Argonauti předpovídají počasí coro 16. 02. 2010 - 09:26