Hrátky se rtutí

31. srpen 2008 | 06.00 |

Pokud se vám někdy podařilo rozbít rtuťový teploměr a podložku pokryly kuličky rtuti, jistě jste neváhali si s nimi chvíli hrát.

Více rtuti uzavřené například ve skleničce od léků vzbuzovalo vždy úžas z její velké hmotnosti. A co teprve když na jejím povrchu necháme plovat železnou matku! Vždyť hustota rtuti je úchvatných 13500 kg/m3, proto tělesa s menší hustotou na ní podle Archimédova zákona mohou snadno plovat. Zajímavě se rtuť chová ve skleněných nádobách, kde nesmáčí stěny nádoby.

Rtuť má chemickou značku Hg, (z latinského Hydrargyrum). Je to těžký, toxický a kovový prvek stříbřité barvy. Je jediným kovem, který je za normálních podmínek kapalný. Na vzduchu je rtuť stálá. S některými kovy tvoří kapalné i pevné slitiny – amalgámy. Snadno vzniká amalgám zlata a rtuti proto vzbuzovala již odedávna zájem alchymistů, kteří věřili, že s její pomocí vytvoří transmutací zlato i z jiných prvků.
Dnes se rtuť se ještě používá čím dál méně jako náplň různých fyzikálních přístrojů – teploměrů (většinou je nahrazována obarveným lihem) a barometrů na měření atmosférického tlaku (stále více jsou nahrazovány aneroidy bez kapalné rtuti). Ještě v nedávné době bylo zvykem udávat atmosférický tlak v mm rtuťového sloupce, přičemž normální tlak měl hodnotu 760 mm Hg.
Elektrický výboj v prostředí rtuťových par s nízkým tlakem spolu s různými inertními plyny vyvolává silné světelné vyzařování ve viditelné oblasti spektra a slouží tak při výrobě osvětlovacích těles s vyšší světelnou účinností – rtuťových výbojek, než klasické žárovky s wolframovým vláknem. Zářivkové trubice tak obsahují malé množství rtuti a je třeba dbát zvýšené opatrnosti při jejich likvidaci.
Rtuť patří mezi prvky, jejichž vliv na zdravotní stav lidského organismu je negativní. Kumuluje se v organismu, který se jí jen velmi pozvolna a obtížně zbavuje. Nejvíce bývají rtutí ohroženy ledviny a játra.
Projevy chronické otravy bývají často nespecifické - od studených končetin, vypadávání vlasů, přes zažívací poruchy, různé neurologické a psychické potíže až po závažné stavy jako např. chudokrevnost,.
Do organismu se rtuť dostává potravou a dýcháním. Z potravin jsou rizikovým faktorem především vnitřnosti (játra, ledviny) nebo ryby, které byly kontaminovány rtutí při svém růstu. Rizikové mohou být i zemědělské plodiny, pěstované na půdě zamořené rtuťnatými sloučeninami ať již z průmyslových zdrojů nebo nevhodně použitými přípravky k hubení zemědělských škůdců.
Sporná je otázka dlouhodobého působení amalgámových zubních plomb, které někteří lékaři prohlašují za zcela neškodně a jiní proti nim zbrojí. Praktické zkušenosti hovoří spíše pro relativní neškodnost těchto zubních výplní, protože v uplynulých desítkách let bylo aplikováno stovky milionů těchto plomb milionům a milionům pacientů a přitom se nesetkáváme s projevy masové chronické otravy rtutí u (především) starších ročníků v populaci. Diskutabilnější je v tomto případě spíše rtuť, která se uvolňuje do atmosféry při zpopelňování těchto osob v krematoriích, což je stále častější způsob pohřbu.
Páry, které se však do atmosféry dostávají velmi pomalu díky vysokému bodu varu jsou velmi nebezpečné. V laboratoři se doporučuje přechovávat rtuť v utěsněných nádobách.
Občas v televizi vidíme i amatérismus teoreticky vyškolených "odborníků", kteří rozlitou rtuť odstraňují ve těžkých protichemických oblecích, určených pro situace jako teroristické napadení nervovými jedy a podobné katastrofické situace.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

Komentáře

RE: Hrátky se rtutí sargo 31. 08. 2008 - 20:16
RE: Hrátky se rtutí davidhavel 01. 09. 2008 - 08:42
RE(2x): Hrátky se rtutí fyzmatik 01. 09. 2008 - 14:10
RE(3x): Hrátky se rtutí davidhavel 02. 09. 2008 - 06:11
RE: Hrátky se rtutí ivan* 27. 11. 2008 - 22:38
RE: Hrátky se rtutí jareck 06. 12. 2008 - 13:38
RE: Hrátky se rtutí lída 13. 03. 2012 - 11:47
RE(2x): Hrátky se rtutí fyzmatik 13. 03. 2012 - 21:27
RE(3x): Hrátky se rtutí lída 15. 03. 2012 - 09:48
RE(4x): Hrátky se rtutí fyzmatik 16. 03. 2012 - 21:40