Hrajeme na husí krky

19. listopad 2009 | 06.00 |

husi krk1Úvodem bych předeslal, že při tomto pokusu nebudeme trápit žádná zvířata. Husí krk je totiž označení ohebných a vroubkovaných plastových trubic, které se používají na ukládání např. elektrických vodičů pod omítku. Potřebujeme alespoň 1 metr dlouhé trubice.

Vroubkované elektrikářské trubice jsou velmi jednoduchým hudebním nástrojem. Do trubice nebudeme, jak se možná nabízí, foukat. Uchopíme je pevně na jednom jejím konci pevně do ruky a roztočíme ji před sebou nebo nad hlavou. Při dostatečné rychlosti otáčení se ozve zpěvavý tón. Jak vzniká? Do roztočené hadice je směrem od ruky k volnému konci nasáván vzduch. Při proudění trubicí naráží vzduch nqa výstupky trubice, rozkmitá se a vydává zvuk, který slyšíme.

husi krk 001Při vyšších rychlostech otáčení je tón vyšší. Pomalejší pohyb vytváří hlubší tóny. Ke změně tónů dochází skokem. Tlustší husí krk vydává nižší tón. Výška vznikajícího tónu závisí také na hustotě žebrování trubice. Z více husích krků – fujar elektrikářů – lze vytvořit zajímavý hudební sbor.

Také telefonní dráty zpívají ve větru. Zvuk vzniká třením při obtékání napnutých drátů vzduchem. Tyto tzv. třecí tóny popsal náš český fyzik Čeněk Strouhal (1850 – 1922).

A na závěr fyzikální chvilka poezie. Náš básník S. K. Neumann - Zpěvy drátů: 

My dráty telegrafní, telefonní a elektrické
pavouka civilizace necitelné tvoříme sítě ...
My dráty telegrafní, telefonní a elektrické,
jsme kovové ruce moderní souvislosti,
věrné a spolehlivé, rychlé aenergické,
lhostejně řadíme ke zlu dobro ....

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře