Švýcarský tryskový Ikarus

28. září 2008 | 06.00 |

Švýcarský pilot Yves Rossy (řečený Jet-man) jako první člověk na světě přeletěl kanál La Manche na "tryskovém křídle", které měl připevněno na zádech. Křídlo z uhlíku je poháněno čtyřmi motory. Rossy díky němu letěl z francouzského Calais do anglického Doveru a vzdálenost asi 35 kilometrů překonal za necelých deset minut.

Z letadla vyskočil ve výšce 2500 metrů, aby se vydal trasou, již letecky poprvé překonal Francouz Louis Blériot před 99 lety. Přistál s pomocí padáku zpět na zemi, nedaleko bílých útesů doverských.
Trysky Rossy zažehl ještě na palubě letadla a křídla rozvinul až po chvíli volného pádu. Směr letu může korigovat pouze pohybem těla a hlavy, podobně jak to dělají ptáci.
Bývalý švýcarský vojenský pilot odešel před 20 lety z armády a dva roky pak létal pro civilní letectvo. Věnoval se nejrůznějším a povětšinou rizikovým sportům a aktivitám jako bungee jumping nebo sjíždění ledovcových řek na raftu.
Jeho snem ale bylo zkonstruovat křídla s tryskovým pohonem tak, aby unesla tělo letce. Podařilo se mu to před pěti lety, avšak začátky byly poznamenány neúspěšnými pokusy o let a bezpečná přistání. Až roku 2006 vznikla křídla se čtyřmi motory, která ho při prvním úspěšném letu s kontrolovaným přistáním udržela ve vzduchu skoro šest minut. Letos v květnu pak poprvé svůj vynález veřejně otestoval.
Yves Rossy coby novodobý Ikaros dokáže s pomocí svých křídel s třímetrovým rozpětím letět rychlostí až 300 kilometrů v hodině. Jako pohon používá letecký benzin s příměsí oleje a má-li natankováno, nese na zádech asi 55 kilogramů. Ve vzduchu může zůstat zhruba deset minut.
O přelet kanálu La Manche se devětačtyřicetiletý Švýcar chtěl pokusit už dříve, ale kvůli nepříznivému počasí musel let dvakrát odložit.
Na uvedeném videu jsou jeho lety v Alpách.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře