AlcoLaser

30. leden 2011 | 06.00 |

Zajímavé uplatnění našla ruská dopravní policie pro laser. Alkohol za volantem v Rusku je stále neskutečným problémem. Díky podnapilým řidičům zemřelo v loňském roce 2000 osob, parlament na nátlak prezidenta musel dokonce zrušit toleranci 1 vypitého piva řidičem. A tak ruská policie začne používat nový přístroj na detekci alkoholu za volantem. Jde o zařízení, které dokáže laserovým paprskem zjistit přítomnost alkoholových výparů v jedoucím autě. I když jeho spolehlivost nebude stoprocentní,  může odhalit velké množství hříšníků za volantem.

Policisté namíří  s tímto ručním přístrojem na auto a zjistí se až na vzdálenost 70 metrů, zda jsou v něm výpary alkoholu. Pokud laser alkohol ve vozidle vyhodnotí, hlídka je zastaví a řidiče zkontroluje. Přístroj používá princip spektrální analýzy. Při průchodu laserového paprsku prostředím dochází k rozptylu světla a podle toho lze již zjistit složení látek, které v něm jsou obsaženy.  Laser pozná  v autě jedoucím do 120 km/h  i jedno vypité pivo. Nevýhodou tohoto způsobu detekce alkoholu může být i to, že alkoholové výpary v autě mohou pocházet od spolujezdců, z kapaliny v vstřikovačích nebo jsou obsaženy jako součást kosmetických přípravků. 

Preventivní zařízení nyní testují v Anglii, a slibují si, že jej budou montovat výrobci přímo do aut. Tento druh zařízení při zjištění alkoholu u řidiče zablokuje startování vozu a řidič neodjede.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře