Youngův pokus na dvojštěrbině – applet

3. září 2008 | 18.00 |
› 

Anglický fyzik Thomas Young předvedl svůj pokus (Youngův experiment) veřejně v Londýně v roce 1801. Do zatemněné místnosti přicházelo sluneční světlo úzkou štěrbinou, které pak bylo rozděleno do dvou svazků paprsků pomocí dvojice štěrbin (dvojštěrbina) v malé vzájemné vzdálenosti.

Očekávali bychom, že světlo po průchodu štěrbinami osvětlí 2 světlé oblasti na stínítku a tam, kde světlo nedopadne, bude stínítko tmavé. Když světlo ze štěrbin dopadlo na stínítko umístěné ve větší vzdálenosti, překvapivě pozorujeme barevné proužky rovnoběžné se štěrbinami – tzv. interferenční obrazec.

Pokud je použit monofrekvenčním zdroj světla (laser), má interferogram podobu navzájem rovnoběžných, pravidelně rozložených světlých a tmavých proužků rovnoběžných se štěrbinami. Světlý proužek je v místě interferenčního maxima, kde je světelná energie nahromaděna a tmavý proužek v místě interferenčního minima, kde je intenzitasvětla velmi malá.

Vznik proužků označil Young za výsledek interference světla, a tím za jasný důkaz,
že světlo je vlnění.

Na následující stránce je uveřejněn applet (nutno zmáčknout Click to begin v rámečku), kde si sami můžete interaktivně vyzkoušet, jak interferenční obrazec ovlivní vzdálenost dvojštěrbiny od stínítka, vlnová délka světla, vzdálenost štěrbin od sebe...
Také můžete měnit vzhled pokusu přímo tažením myší za obrázek.

http://surendranath.tripod.com/Applets/Optics/Slits/DoubleSlitID/DblSltIntDifApplet.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3.25 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře