7 způsobů jak změřit výšku mrakodrapu barometrem

26. září 2008 | 06.00 |

barometr
1.) Upevníte dlouhý kus provazu k vrchu barometru, pak spustíte barometr se střechy mrakodrapu na zem. Délka provazu plus výška barometru se rovná výšce budovy.

2.) Barometr hodíte přes okraj střechy mrakodrapu dolů a změříte čas, než barometr dopadne na zem. Výšku budovy h lze spočítat podle vzorce h = 1/2 g .t2.

3.) Pokud svítí slunce, můžete změřit výšku barometru, pak ho postavit na zem a měřit délku jeho stínu. Pak změříte délku stínu mrakodrapu a potom pomocí poměrů odpovídajících stran podobných trojúhelníků spočítáte výšku mrakodrapu.

4.) Pokud byste ovšem chtěli být vysoce vědečtí, mohli byste upevnit krátký kus provázku k barometru a zhoupnout jím jako kyvadlem, nejdřív na zemi a pak na střeše mrakodrapu. Výška se vypočítá pomocí rozdílných period kmitání tohoto kyvadla.

5.) Pokud má mrakodrap únikové schodiště, bylo by jednodušší vyjít nahoru a označovat celou výšku budovy pomocí délky barometru a pak to sečíst.

6.) Kdybyste ale chtěli být jenom nudní a ortodoxní, pak byste mohli použít barometr k měření tlaku vzduchu nejdřív na střeše mrakodrapu a pak u země, potom převést rozdíl tlaků v hektopascalech na metry, a dostali byste tak výšku budovy.

7.) Poprosit vrátného: "Kdybyste chtěl pěkný nový barometr, dal bych vám tenhle, když mi sdělíte výšku tohoto mrakodrapu.''

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny