Udělej si elektromotorek

29. září 2008 | 06.00 |

Obklopují nás téměř všude, jsou součástí mnohých přísttrojů a zařízení (walkman, diskman, CD přehrávač, videopřehrávač, DVD přehrávač, větrák v PC, mixér, vysavač, výtah, elektrická lokomotiva...) - jsou to elektromotory. Za čtvrt hodinky si můžeme vyrobit podle návodu na videu či obrázku jednoduchý, fungující model elektromotorku.

Potřebujeme: – zdroj napětí – stačí plochá baterie se 4,5 V
– lepící pásku
– izolovaný měděný drátek o průměru 1 mm
– několik feritových magnetů
– nůžky či nůž
– válcovitý fix
– 2 kovové kancelářské sponky
– 2 krokosvorky
Z kancelářských sponek vytvarujeme držáky budoucího rotoru. Mezi držáky položíme na podložku trvalý magnet. Na vhodný válcovitý fix navineme z deseti závitů obdélníkovou cívku. Konce cívky vytvarujeme tak, aby tvořily její samostatnou osu. Cívku sundáme z fixu a její závity stáhneme na protějších stranách tenkou samolepící páskou. Jeden konec osy nožem nebo nůžkami odizolujeme ze všech stran, druhý konec odizolujeme pouze z jedné poloviny obvodu. Osu cívky položíme do držáku z kancelářských sponek a přehýbáním jejich konců cívky vyvážíme. Magnet složíme ze několika feritových magnetů a podložkami pod magnety nastavíme jeho výšku tak, aby mezi ním a cívkou byla co nejužší mezera. Cívka se při otáčení nesmí o magnet zasekávat.
Po důkladném seřízení připojíme kontakty zdroje pomocí krokosvorek ke každému z obou držáků vyrobených z kancelářských sponek. Cívka sebou trhne a když jí prstem trochu pomůžeme, začne se poměrně rychle otáčet. Pokud se to nepodaří jedním směrem, zkusíme ji roztočit směrem opačným. Pohled na roztočený motorek je působivý, ale připojená baterie je přitom silně namáhána a rychle by se vybila: cívka motoru má nepatrný elektrický odpor a proto jí prochází značný proud – bude se zahřívat! Při déletrvajících pokusech bude proto vhodnější napájet motorek z výkonnějšího laboratorního zdroje nebo akumulátoru .
A jak elektromotorek pracuje? Elektromotor je točivý elektrický stroj, který mění elektrickou energii na mechanickou práci. Připojením ploché baterie začne cívkou procházet proud a kolem ní vznikne magnetické pole. Magnetické pole feritového magnetu a cívky se skládají tak, že se působením výsledné síly cívka pootočí. Přitom se však přeruší kontakt na poloodizolované části osy, cívkou neprochází proud a magnetické pole na ni přestane působit. Dál se cívka otáčí jen setrvačností až do okamžiku, kdy se kontakt znovu obnoví. Magnetické pole cívkou znovu pootočí, kontakt se opět přeruší a celý děj se opakuje. Počáteční popostrčení cívky je nutné, aby hned na začátku získala dostatečnou setrvačnost.

elektromotorek

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (17x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Udělej si elektromotorek tomas olomouc 12. 03. 2009 - 16:41