Galileiho teploměr

16. září 2008 | 12.00 |

Letos tomu bude 7 let, co jsem si z Holandska přivezl svůj první Galileiho teploměr. Tento pokojový teploměr je ze skleněného válce, naplněný po zúžený vrchol vodou a je v něm umístěno 5 dutých skleněných baněk naplněných různobarevnou tekutinou. K baňkám je pak přichycen ocelový plíšek s vyraženou teplotou (26°C, 24 °C, 22°C, 20°C a 18°C). Princip teploměru je založen na změně hustoty vody v závislosti na teplotě, čímž se mění podmínky pro plování dutých baněk s kapalinou.
Pokud je teplota větší než 26 °C, má voda hustotu natolik malou, že všechny baňky jsou u dna. Pokud teplota klesá, zvětšuje se tím hustota vody a nejvýše umístěná baňka se začne vznášet až posléze vypluje k hladině. Pokud teplota klesne o další 2 stupně, tlačí se směrem vzhůru další baňka, až při teplotách nižších než 18 °C se ve vodě vznáší všechny barevné baňky. Poloha baňky ve válci značí teplotu vzduchu v místnosti. Když se tedy některá baňka vznáší, tak je teplota okolí přibližně stejná jako na plíšku přichyceného pod ním.
Měření teploty takovým teploměrem pochopitelně není přesné, přesto je velmi zajímavé sledovat případný pozvolný pohyb baněk během dne, zvláště, pokud je vystaven slunečnímu záření. V pokoji je takový teploměr vždy obdivovanou dekorací.
Dnešní technologie sklářů umožňují velmi přesnou výrobu jednotlivých částí tohoto teploměru s přesností hmotnosti na tisíciny gramu. Výroba se stává levnější a menší a jednodušší Galileiho teploměr se dá v cizině sehnat už za 1 euro.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Galileiho teploměr františek 22. 11. 2015 - 09:04