Proč se orosí sklenice?

18. prosinec 2008 | 06.00 |

Dnešní video vám přiblíží hned dvě skupenské změny najednou probíhající ve sklenici vody s ledem. Tou první je tání ledu ve vodě. Tání ledu probíhá při teplotě tání, která je stejná jako teplota tuhnutí vody na led. Teplotu tání mají z pevných látek pouze látky krystalické.

Za normálního tlaku je teplota tání ledu 0°C. Pokud je ledu dostatek, tak při tání bude mít voda stále teplotu tání ledu, dokud veškerý led neroztaje na vodu. Pak teprve může teplota vody růst. K roztání ledu je nutné dodávat teplo, kterému říkáme skupenské teplo tání. Led si jej bere v pokusu nejprve od teplejší vody a sklenice, později zejména z okolního prostředí - například podložky pod sklenicí či ze vzduchu.

Zajímavou je i ta druhá skupenská změna probíhající na stěnách sklenice. Nejprve pozorujeme zamlžení a posléze i orosení stěn sklenice. Čím je způsobeno? Ve vzduchu v okolí sklenice je obsažena vodní pára. Je to běžně neviditelný plyn. Tající led ve sklenici odebírá teplo ze svého okolí a tím nastává přeměna plynné vodní páry v kapalnou vodu. Děj nazýváme kondenzace, česky kapalnění. Molekuly vodní páry se volně pohybují ve vzduchu a občas dochází k jejich srážkám. Když se dvě molekuly vody srazí, opět se odrazí, ale pokud začne klesat teplota, molekuly mají méně energie a začnou se tedy pohybovat pomaleji. Jakmile klesne teplota na teplotu rosného bodu, pohybují se molekuly natolik pomalu, že se spolu naváží. Vazba vzniká mezi atomy jednoho vodíku a atomem kyslíku. Vodní molekuly se spojují v krátké řady, což následuje přeměněním vodní páry v tekutinu. Při spojení dochází k uvolnění tepla, což má kupodivu za následek oteplení okolního prostředí. Pokud dojde k navázání dostatečného množství molekul, vzniká kapka.Vodní pára tedy začne kondenzovat na chladném povrchu skla, tvoří se stále větší a větší kapky, které potom stékají po sklenici.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře