Radioaktivní kopec s bylinami

13. říjen 2008 | 06.00 |

monazit

Mosazit CePO4 je fosfát céru. Obvykle obsahuje příměsi dalších prvků, hlavně thoria (až 12 %) a vzácných zemin (ceria, yttria, thoria a lanthanu), takže je významnou strategickou surovinou. Řecký název monazit znamená jediný nebo vzácný. Monazit je žlutý, hnědý, červenohnědý i nazelenalý, skelně, pryskyřičně až voskově lesklý, průsvitný až neprůhledný, dokonale štěpný v jednom směru. Krystaly monazitu se nejčastěji vyskytují v pegmatitech. Kromě toho je rozptýlen v žulách a rulách, odkud se po zvětrávání dostává do náplavů spolu s dalšími těžkými minerály

V České republice lze monazit najít například v pegmatitech v okolí Písku, kde vytváří krystaly velké až několik centimetrů. Lze jej také vyrýžovat z náplavů některých jihočeských řek, například Otavy.

Díky obsahu thoria a uranu je radioaktivní, proto v oblastech s výskytem této horniny je mnohem vyšší přírodní pozadí (Brazílie - oblast Guapari, Indie - stát Kerala, Írán - oblast Ramsar, ...). Přestože tam žijí lidé, nejsou pozorovány zvýšené četnosti rakoviny, která by mohla být způsobena výrazně vyšší efektivní dávkou z přírodního pozadí (170-400 mSv), než jaký je celosvětový průměr (2 mSv; v ČR 2,5 - 3 mSv).

Na jednom z kopců v Brazílii v oblasti s výskytem monazitu je tato hornina tak koncentrovaná, že rostliny, které rostou v okolí tohoto kopce absorbují tolik radioaktivního thoria, že se samy stávají zdrojem rentgenového záření - pokud se přiloží na fotografickou desku, tak ta za chvíli zčerná.

Prvky vzácných zemin, získávaných z monazitů, se využívají při rafinaci ropy, výrobě chemikálií, legování oceli, k barvení skel, smaltů a porcelánu, v laserové technice, elektrotechnice a jaderné technice. Thorium se používá do slitin jaderných reaktorů, sloučeniny thoria se používají v osvětlovací technice, jako katalyzátory a do žáruvzdorných hmot.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře