Vyrob si spektroskop

20. říjen 2008 | 06.00 |

spectrum

Studium vzdálených hvězd provádějí astronomové spektroskopem. Ten rozloží přicházející světlo podle vlnových délek – do barevného spektra. Z takového záznamu pak odhadnou vzdálenost hvězdy, její povrchovou teplotu, chemické složení, rychlost rotace, intenzitu magnetického pole a dokonce přítomnost neviditelných planet.

K výrobě svého jednoduchého spektroskopu potřebujeme staré CD nebo DVD, nůžky, lepidlo, pravítko, ostrý nůž či žiletku a vystřihovánku, kterou si vytisknete podle předlohy přiložené na této stránce:
Nejdříve podél obvodové tmavé čary vystřihněte jediný díl vystřihovánky. Pak menšími nůžkami nebo žiletkou na vyznačeném místě vytvořte úzkou, dlouhou štěrbinu, ne širší než půl milimetru. Pokud se vám to nepodaří, pak ji udělejte širší, ale podél jejích okrajů nalepte dva kousky neprůhledné izolepy tak, abyste ji opět zúžili. Velmi dobrou štěrbinu můžete vytvořit také ze dvou žiletkových břitů přiložených k sobě.
Nyní vezměte nepoškrábané CD nebo DVD a ostrými nůžkami z něj vystříhněte výseč o velikosti naznačené na skládačce. Důležité je, aby na disku byla jakákoli data využívající plnou kapacitu média. S prázdným CD, resp. DVD totiž spektroskop zobrazovat nebude! Možná narazíte na problém, že vám některé méně kvalitní disky při "porcování" popraskají a nebo se v nich objeví nejrůznější rušivé bublinky. Dříve nebo později ale správné CD nebo DVD určitě objevíte.
Výseč z disku přilepte na skládačku stranou s digitálním záznamem nahoru. Papíru se tudíž bude trvale dotýkat potištěná a nebo popsaná strana CD či DVD. Nakonec skládačku přehněte podél čárkovaných čar (využijte k tomu pravítko a tupou stranu nože) a spektroskop pečlivě slepte tak, aby k sobě přiléhaly jednotlivé strany označené písmeny. Dbejte přitom na to, aby kolem hran nevznikly otvory, kterými by do spektroskopu vstupovalo rušivé světlo. Vnitřní stěny krabičky můžete také začernit a nebo již na počátku vystřihovánku překopírovat na tlustší, méně průhledný papír.
Takovýto spektroskop je však nepoužitelný pro sledování spekter hvězd, protože ty jsou pro nás slabými světelnými zdroji. Pokud jej ale někdy večer namíříte štěrbinou směrem k jasné pouliční lampě a podíváte se okénkem do sestavené krabičky, uvidíte na výseči z kompaktního disku celou řadu barevných čar – spektrum.
Sami pak budete překvapeni, že spektrum drtivé většiny pouličních lamp nebude spojité – některé barevné odstíny zahlédnete snadněji, jiné budou na hranici viditelnosti a řada barev bude chybět úplně. Na rozdíl od běžných žárovek, jejichž spojité spektrum je podobné duze na nebi. To proto, že výbojky, které se používají k nočnímu svícení, nezáří na všech vlnových délkách viditelného světla stejně, nýbrž pouze ve světlých, takzvaných emisních čarách. Podobné spektrum ukáží také počítačové monitory, kompaktní zářivky a především nejrůznější reklamní neonové nápisy. Zobrazená spektra jsou přitom natolik jasná, že je můžete jednoduše vyfotografovat i digitálním fotoaparátem.
Spektra sledovaná jednoduchým spektroskopem:
spektra
Zleva doprava jsou: kompaktní zářivka z běžné stolní lampy, stropní zářivka, rtuťová pouliční výbojka a sodíková výbojka (s charakteristickým oranžovým zabarvením).

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.81 (21x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře