Vyrob si draka

2. říjen 2008 | 12.00 |

edrakPlánek draka:http://www.pise.cz/blog/ftp/fyzmatik/drak.pdf

Podzim už je dávno tady. Patří k němu neodmyslitelně i pouštění draků. První pouštění draků se datuje do 4. století před naším letopočtem. V této době Číňané používali létající draky k plašení ptáků nad rýžovými poli, později i k zastrašování nepřátel. V Evropě se draci pouští přes 500 let.

I vy si můžete vyrobit svůj model draka podle návodu z iDnes:
Potřebný materiál:
- 2 smrkové tyčky o průměru 4 x 4 nebo 5 x 5 milimetrů
- modelářský potahový papír (100 x 75 mm), balicí papír nebo slabý igelit (ne mikroten)
- slabý provázek
- silonové lanko na speciálním držáku pro pouštění draka, minimálně 20 metrů
- průhledná izolepa
- disperzní lepidlo nebo kanagom
- barevný papír na mašle
- vodové barvy nebo kousky barevného modelářského potahového papíru
Nářadí:
- pravítko nebo metr
- tužka
- nůžky
- pilka
- štětec

Pracovní postup:
1. Dvě smrkové tyčky 4 x 4 mm nebo 5 x 5 milimetrů nařežte na požadovanou délku 750 mm na výšku a 600 mm na šířku.
2. Tyčky překřižte podle nákresu ve dvou třetinách svislého nosníku a pevně svažte provázkem. Ten ještě zakápněte lepidlem. Všechny spoje musí být v pravém úhlu.
3. Na všech čtyřech koncích tyček udělejte nožem zářezy pro provázek, aby neklouzal.
4. Kolem obvodu konstrukce natáhněte provázek. Tím ji zpevníte. Dejte ale pozor, abyste provázek moc neutáhli, pak by se konstrukce zkroutila.
5.

Konstrukci položte na papír, kterým budete draka potahovat. Pak vezměte tužku a obkreslete ji tak, aby na všech krajích byl papír o 2 cm delší. Vystřihněte potah na draka podle nakreslených čar.

6. Rohy zastřihněte podle návodu. Nebudou překážet při potahování a ohýbání okraje.
7. Dvoucentimetrový okraj přehrňte přes provázek, který jste natáhli kolem obvodu draka, a zalepte izolepou nebo lepidlem na papír (můžete použít klasickou kancelářskou tyčinku nebo disperzní lepidlo).
8. V tuto chvíli máte připraveného draka pro ozdobení. Kromě malování zvolte třeba polepení vystřiženými motivy z barevného modelářského potahovacího papíru.
9. Přichází nejdůležitější fáze – připevňování provázku (silonového lanka).
Vyměřte od krajů bočních a horních rohů draka 10 cm a 15 cm pouze od spodního rohu. V těchto místech nalepte z obou stran čtvereček izolepy 2 x 2 cm. Tím zpevníte papír, který by se po propíchnutí a protažení provázku trhal. Provázek uvažte na nosník vodorovného nosníku v označeném místě, propíchněte izolepový čtvereček a protáhněte provázek na lícovou stranu. Na druhé straně prostrčte provázek přes čtvereček izolepy opět směrem k nosníku a uvažte. V místě křížení uvažte očko, v němž se bude druhý provázek pohybovat. Provázek musí mít vůli. Konce provázku nechte delší, abyste mohli případně provázek nastavit. Při pouštění se vítr opírá do lícové plochy draka, tedy do kresby. Papír je opřený o dřevěnou konstrukci, tedy o nosníky.
10. Drak se vznáší ve vzduchu přibližně pod úhlem 60 stupňů. Chcete-li, aby vám létal, je následující fáze nejdůležitější. Opřete dolní špičkou draka o zem. Chyťte provázky v místě, kde se kříží (očko). Provázek by měl směřovat směrem k zemi pod úhlem 90 stupňů, zatímco drak pod úhlem 60 stupňů. Pokud úhly nesedí, upravte délku provázků přivázaných k nosníkům prodloužením nebo zkrácením. Místo překřížení provázků pak pevně svažte a připevněte provázek, na kterém budete draka pouštět. Stačí tak 30 metrů postačí. Provázek namotejte například na kousek silné větve, kterou zbavte výčnělků, o které by se provázek mohl přeříznout nebo zasekávat. Průměr by měl být alespoň 5 cm. (Provázek se vám bude navinovat rychleji a lépe.) Draka pouštějte na slabém provázku, režné niti nebo silonovém slabém lanku.
Ocas slouží ke stabilitě draka při letu a obzvlášť při silném větru. Měl by být 2 metry dlouhý a mašličky asi 25 centimetrů od sebe. Ty vyrobíte z papírů 20 x 10 cm. Papír složíte tak, aby šířka mašle byla 2 cm a délka 20 cm. Pak ji přivážete k provázku.
Po připevnění ocasu můžete draka vyzkoušet. Pokud jste dodrželi přesný postup, měl by váš drak vzlétnout. Draka vždy pouštějte ve dvou. Při slabším větru je nutné s drakem i několik desítek metrů běžet, než se vznese do výšky, kde fouká silnější vítr. Pokud fouká silný vítr, stačí draka nasměrovat proti němu a on se vznese sám.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.91 (22x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Vyrob si draka kan 20. 06. 2009 - 13:49
RE: Vyrob si draka fyzikální kabinet gymkt 12. 01. 2010 - 00:43