Dalekohled má dnes 400 let

2. říjen 2008 | 16.00 |
› 

LippersheyPřed 400 lety, 2. října roku 1608, podal Holanďan Hans Lippershey žádost o první patent dalekohledu v historii. Už v rukopise z roku 1289 z Florencie se ale popisují čočky, které pomáhaly hlavně starším lidem číst. Šlo v podstatě o náhražku brýlí. Dále v 16. století použil Ital Giovanni Rucellai duté zrcadlo ke zkoumání včel. Vynálezci tak byli od sestrojení dalekohledu pouze krůček již delší dobu. Proto je s podivem, že se dalekohled nepodařilo vynalézt dříve, než kolem počátku 17. století. Jaký byl příběh vynalezení dalekohledu a hlavně co bránilo tehdejším vynálezcům sestrojit dalekohled?

Pro pouhé pozorování nám totiž stačí jedna čočka – lupa. Ale dalekohled je kombinací několika optických prvků, stejně jako mikroskop. Již neapolitánec Jean Baptiste de la Porta roku 1586 popisoval, jak může kombinací optických prvků sestavit dalekohled, kterým se může podívat na oblohu – zůstalo to však pouze v teoretické podobě.
Prvním konstruktérem dalekohledu byl údajně Hans Lippershey, přesně se nezná ani jeho jméno ani datum narození, předpokládá se rok 1570. Tento muž roku 1608 objevil hledítko neboli něco jako dnešní divadelní kukátko. Tento objev údajně učinily jeho děti, které si v jeho dílně hrály s čočkami, které brousil, jako brusič brýlových čoček. Děti prý tyto čočky kombinovaly a dívaly se přes ně a zjistily, že přibližují předměty, které pozorovaly. Poslal je tedy na protější kostelní věž a díval se na ně tímto kukátkem a zjistil, že vidí mnohem lépe než bez něj. Objev si nenechal pro sebe, zkonstruoval dalekohled a nabídl jej 2. 10. 1608 haagským stavům k patentování. Stavové o patentu jednali, ale patent mu přiznán nebyl, neboť údajně tak jednoduchou konstrukci nešlo utajit. Dalekohled tedy náš vynálezce nabídl vojákům, ti si jej v hojném počtu objednali a dobře zaplatili. Armáda však toužila po dalekohledu dnešního tytu, do kterého by se voják mohl dívat oběma očima – triedru.
Jeho dalekohled byl tvořen spojnou čočkou v objektivu a rozptylkou v okuláru a zvětšoval asi 3-4x.
Roku 1609 se dostal popis dalekohledu ke Galileu Galileimu do Itálie. Ten vylepšil jeho konstrukci natolik, že pak zvětšoval až 20x. Objevil tak krátery a hory na Měsíci, zjistil, že Mléčná dráha na obloze je tvořena z hvězd, objevil rovněž malý model sluneční soustavy kolem Jupiteru v podobě 4 jeho měsíců. Dodnes jsou pojmenovány jako galileovské měsíce.
Teprve německý astronom Kepler změnil okulár z rozptylky na spojku. Došlo sice ke zlepšení vlastností dalekohledu, ale takový dalekohled ukazoval obráceně. Astronomům však tato skutečnost dodnes nevadí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Dalekohled má dnes 400 let eithne 02. 10. 2008 - 22:56
RE: Dalekohled má dnes 400 let davidhavel 03. 10. 2008 - 09:14