Nobelovy ceny za fyziku za rok 2008

7. říjen 2008 | 21.42 |

nc1

JAPONCI vládnou letošní fyzice!

Letošními nositeli Nobelovy ceny za fyziku se stali japonští vědci Makoto Kobajaši a Tošihide Masukawa a americký vědec japonského původu Yoichiro Nambu. Ve Stockholmu to dnes oznámil výbor pro udělování Nobelovy ceny. Ocenění fyzikové si celkem rozdělí částku ve výši deseti milionů švédských korun (25,4 milionu korun). Nambuovi připadne polovina finanční částky, Kobajaši a Masukawa se podělí o druhou.

Tato cena byla udělena za objevy staré několik desetiletí. Mnohaleté zpoždění dnes není ničím výjimečným. Může za to mimo jiné skutečnost, že potvrzení některých teorií trvá velmi dlouhou dobu. A ještě více času uplyne, než si vědecká komunita význam objevu plně uvědomí - třeba díky dalším objevům a teoriím, které na původní poznatek navázaly.

Tito fyzikové podle výboru vnesli jasno do světa elementárních částic a přispěli tak k pochopení fungování vesmíru. Jejich hypotézy a výpočty se staly základními prvky standardního modelu, jehož prostřednictvím moderní fyzika vysvětluje vesmír. Vědci se zabývali jevem nazývaným narušení symetrie v přírodě.

Vysvětlili, že kdyby příroda "fungovala" naprosto symetricky, nebyla by ve vesmíru žádná hmota, protože hmota s antihmotou by se vzájemně zničily. Kdyby tady ta symetrie byla, všechno ve vesmíru by se požralo a vůbec nic by neexistovalo, neexistovaly by tak hvězdy, Země ani lidé.

Nesymetričnost má ale také za důsledek, že kvarky, jedny z nejmenších částic, se v přírodě nacházejí ve třech generacích. Z první generace jsou tvořeny neutrony a protony. Zbývající generace umíme v současnosti vytvořit jen uměle, například na urychlovačích ve švýcarském CERNu. Druhá a třetí generace kvarků ale existovala na počátku vesmíru a rozhodla o tom, jak dnešní vesmír vypadá. Důkazy tohoto narušení symetrie se objevily v experimentech v roce 1964, japonští vědci jejich vysvětlení nabídli v roce 1972. Jejich řešení ale vyžadovalo existenci tří nových typů kvarků.

Tyto v té době hypotetické, pouze teorií předpovězené kvarky byly experimentálně potvrzeny až o mnoho let později. Poslední z nich, top kvark, dokonce až v roce 1995.

Obřad předávání prestižních ocenění, peněžité odměny a zlaté medaile se uskuteční tradičně 10. prosince, v den smrti vynálezce dynamitu Alfreda Nobela v roce 1896.

Více o letošních nositelech Nobelovy ceny za fyziku se dočtete tady: http://www.ceskenoviny.cz/index_view.php?id=337301

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře