Zemětřesení v ČR

8. říjen 2008 | 17.30 |

seizmické oblasti

(ČTK) Na Chebsku proběhlo v noci na středu 8.10. 2008 malé zemětřesení. Země se otřásala silou 2,5 stupně Richterovy stupnice. Podle odborníků v této oblasti tak silné zemětřesení nebylo od roku 2000, chvění se navíc může objevit v brzké době znovu.

Otřesy půdy zaznamenaly přístroje na Chebsku už od počátku týdne, už pondělí měly sílu do dvou stupňů. Takové zemětřesení se projevuje jako hlasité rány, hučení a pak teprve přichází otřesy. Zemětřesení, která vznikají posunem bloků, na které tlačí plyny, jsou na Chebsku relativně častá. Charakteristika podloží na Chebsku neumožňuje, aby otřesy dosáhly větší síly než 5 stupňů. I to by ale způsobilo škody na domech.

V noci na pátek 10. 10. 2008 postihlo oblast minimálně pět otřesů. Ty nejsilnější byly ve 02:39 a potom 05:22. U prvního bylo naměřeno 3,7 stupně Richterovy škály, u druhého dokonce 3,9 stupně, což už odpovídá středně silnému zemětřesení. Otřesy hlásili lidé například z Nejdku u Karlových Varů, Bublavy, Kynšperku nad Ohří, ale i ze vzdálenějšího Tachovska. O síle nejintenzivnějších záchvěvů půdy na západě Čech svědčí i to, že je zaznamenala i měřící stanice Ostrava - Krásné pole.

Nejsilnější otřesy zaznamenali seismologové v pátek 10.10. 2008 v 10:08. Otřesy mohly dosáhnout až 4,3 stupně Richterovy škály. Epicentrum otřesů leží jižně od obce Nový Kostel v hloubce deseti kilometrů a bylo cítit i v hlavním městě. Seismická aktivita bude určitě pokračovat v řádu dnů a nelze vyloučit, že i týdnů.

Seismická aktivita na Chebsku má periodický charakter a po asi desetiletém období se stupňuje. Poslední velké zemětřesení zasáhlo tuto oblast na přelomu let 1985 a 1986. Tehdy šlo o otřesy o síle 4,7 stupně, při kterých už praskaly zdi, padaly komíny a vznikaly další škody.
Ve střední Evropě jsou tektonické posuny - pokud k nim vůbec dochází - malé a skutečně katastrofická zemětřesení se zde vyskytují jen výjimečně. K nejničivějšímu zemětřesení na území bývalého Československa došlo 28. června 1763 v Komárně (dnešní Slovensko). Zahynulo při něm 63 lidí, dalších 102 bylo zraněno, vážně bylo poničeno 7 kostelů a 273 dalších budov, zřítilo se několik věží, např. věž radnice. Odhaduje se, že otřesy dosáhly makroseismické intenzity 8 - 9.

Česká republika díky své geotektonické struktuře, kterou tvoří převážně blok Českého masívu, vykazuje relativně slabou seismickou aktivitu. Ta je omezena pouze na obvodové části Českého masívu a předpokládá se, že zemětřesení zde vznikají hlavně vlivem tlaku alpského systému na tento stabilizovaný blok. Svými účinky zasahují na území České republiky silnější zemětřesení z východoalpské seismicky aktivní oblasti (Rakousko, Itálie), z Pannonské pánve (Maďarsko), Západních (Slovensko) i Východních Karpat (Rumunsko) a jihovýchodního Německa. Kromě těchto zemětřesení ovlivňují území České republiky také seismické jevy vyvolávané lidskou činností. K nim patří především důlní otřesy, vázané na oblasti s intenzívní nerostnou těžbou (Ostravsko, Kladensko, podkrušnohorská pánev).

Území s nejvýraznější vlastní seismickou aktivitou je Kraslicko v západních Čechách. Pro tuto oblast je typický výskyt seismických otřesů v sériích trvajících několik dní i týdnu. Říká se jim zemětřesné roje. Uvolňování seismické energie probíhá formou slabých mikrootřesů, kterých lze zaznamenat denně desítky. Série kulminuje silnějším zemětřesením, po němž opět aktivita doznívá řadou slabých otřesů. Tyto roje se opakují v intervalech zpravidla několika desítek let. Ve 20.století byly na Kraslicku zaznamenány významnější zemětřesné roje v roce 1908, na přelomu let 1936-37 a 1985-86. Intenzita zemětřesení v ohnisku dosahuje maximálně hodnoty 7 podle 12-tistupňové makroseismické stupnice MSK-64, používané v Evropě. Intenzita 7 představuje možnost mírného poškození budov (trhliny v omítce, opadávání střešní krytiny a pod.). Makroseismické pole kraslických zemětřesení je omezeno na nejzápadnější část území České republiky mezi jižním výběžkem Krušných hor a Smrčinami. Jen výjimečně bývá pozorován maximální otřes zemětřesného roje i dále na východ.
Druhá oblast v České republice, kde je třeba počítat s možností zemětřesení s intenzitou až 7 stupnů, je hronovsko-poříčský zlom v severovýchodních Čechách. Makroseismické pole otřesů, jejichž ohniska leží v údolí horní Úpy, je protaženo podél zmíněného zlomu. Slabší otřesy se v této ohniskové zóně objevují v rozmezí několika let, k silnějšímu otřesu o intenzitě 7 došlo naposled v r.1901.
Zemětřesení s intenzitou do 6 MSK-64 se sporadicky vyskytují také v Českém lese (Přimda v r.1902) a ve Slezsku (Opava 1931). Ve východní části Krušných hor bylo zaznamenáno zemětřesení 6.stupně u Duchcova v r.1784. Ojedinělá slabá zemětřesení s intenzitou do 5 MSK-64 byla v historické době pozorována též ve středních a jižních Čechách, na Šumavě a Českomoravské vysočině.
Kromě zmíněných oblastí je převážná část území České republiky charakterizována seismickým ohrožením do 5. stupně. Pro jižní Čechy a Moravu se počítá s ohrožením do stupně 6, protože až tam zasahuje vliv východoalpských zemětřesení, jejichž makroseismické pole je protaženo směrem na sever, a také vliv západokarpatských zemětřesení s ohnisky na Slovensku (např.Žilina 1858).
Mapa ukazuje jaké lze očekávat podle dosavadních znalostí maximální účinky zemětřesení na území České republiky a Slovenské republiky v intenzitách podle makroseismické stupnice MSK-64.
V následujícím seznamu je v závorce je uvedena pro tato města maximální intenzita zemětřesení, jaká podle MSK-64 lze v místě očekávat.
Frýdek-Místek(7), Havířov(7), Karviná(7), Ostrava(7),
Brno(6), České Budějovice(6), Hradec Králové(6), Jihlava(6), Liberec(6), Most(6), Olomouc(6), Opava(6), Prostějov(6), Přerov(6), Teplice(6), Zlín(6),
Chomutov(5), Děčín(5), Karlovy Vary(5), Kladno(5), Pardubice(5), Plzeň(5), Praha(5), Ústí nad Labem(5).

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.71 (24x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Zemětřesení v ČR ingjosef jirmásek 10. 10. 2008 - 00:45
RE: Zemětřesení v ČR ing.josef jirmásek 10. 10. 2008 - 02:51
RE(2x): Zemětřesení v ČR fyzmatik 10. 10. 2008 - 13:30
RE: Zemětřesení v ČR korelca 14. 10. 2008 - 22:04
RE: Zemětřesení v ČR dana 23. 10. 2012 - 09:33
RE(2x): Zemětřesení v ČR fyzmatik 26. 10. 2012 - 07:29