Sluneční elektrárna v ČR – zlatý důl

6. listopad 2009 | 06.00 |

sluneční svitZačalo to před několika lety. Na krásném rovném pozemku s úrodnou půdou vyrostl nejprve plot. Pak se tady objevily betonové konstrukce, které byly rozmístěny po pozemku tak, že z dálky připomínaly netradiční hřbitov. A pak to přišlo - kde se vzaly, tu se vzaly, solární panely a vyrostla nám solární elektrárna. Bilboardy hlásaly, že je největší v ČR. Lidé v okolí jen zírali – jak je to možné, že to tu někdo povolil postavit? Takovéto příběhy sledujeme dennodenně. Víte však, že provozování těchto elektráren platíte ze své vlastní kapsy? Komu? To se ani neptejte!

Výroba solární energie je lukrativní byznys, a tak se bývalá pole stávají pozemky pro elektrárny. Vznik dalších solárních elektráren nyní naštěstí brzdí spekulace s pozemky. Pokud byste však chtěli na svůj dům malou solární elektrárnu, která by vám snížila účet za elektřinu a vydělala pár tisíc ročně máte smůlu. Váš dodavatel energie ji prostě od vás nevykoupí. ČEZ ani e.ON nemají na některých místech na připojení dalších elektráren volnou kapacitu. A to i když široko daleko žádná solární elektrárna nestojí. Hlavním důvodem nedostatku distribuční kapacity je zákonem daná možnost rezervace kapacity i pro zcela nereálné záměry.

Jen na jižní Moravě, která patří kvůli častějšímu a intenzivnějšímu slunečnímu svitu k vyhledávaným oblastem, dostává e.ON podle Energetického regulačního úřadu (ERU) měsíčně asi 1 000 žádostí o připojení sluneční elektrárny. Od začátku roku jich však připojil "jen" 425. Noví zájemci mají kromě jižní Moravy nejčastěji smůlu v Polabí, kam také míří velcí investoři stavějící několikahektarová pole solárních elektráren s výkonem v řádu megawatt. V solární parky se mění louky, střechy výrobních hal i nezaplněné průmyslové zóny v menších obcích. Na začátku roku 2009 bylo v ČR 1 214 solárních elektráren, k 1. říjnu 2009 už  je jich 2 900 a stavějí se další a další. Výroba elektřiny v solárních elektrárnách tak bleskově roste. Zatímco instalovaný výkon činil koncem roku 2008 něco přes 50 MW (megawatt), koncem letošního roku to může být až 7x více. V září činil instalovaný výkon asi 100 MW. Do konce roku  2009 by to mohlo být až 265 MW. Pokud by se však realizovaly investorské záměry, ke kterým již bylo vydáno kladné stanovisko, činil by instalovaný výkon solárních elektráren do dvou až tří let celkem až 2000 MW, tedy téměř 7x více než letos. Pokud by se realizovaly všechny připravované projekty, bude podíl fotovoltaiky na celkové výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů energie asi 7%, ale přitom spotřebují 40 % všech finančních prostředků na podporu těchto zdrojů.

Konečně "zelená elektřina", řekne si ekologicky smýšlející občan. To brzy nebude nutné provozovat některé tepelné elektrárny nebo nebude nutné stavět další bloky jaderných elektráren. Omyl!  "Zelenou elektřinu" přitom platí každý odběratel elektřiny v zemi ve formě příspěvku na obnovitelnou energii. Ten se od příštího roku kvůli solárním elektrárnám ztrojnásobí na 160 korun za megawatthodinu.

Příčinou stavby obrovského počtu solárních elektráren v posledních letech je štědrá výkupní cena. Zatímco z větrných elektráren stát vykupuje 1 kWh za 2,34 koruny, stejnou energii ze slunce zaplatí téměř 13 korunami. A navíc tuto cenu garantuje po dobu 15 let. Energie z běžných elektráren stojí ve srovnání se solární asi desetinu. Za stávajících cenových podmínek  začíná solární elektrárna vydělávat už zhruba po 5 letech. Výkupní ceny jsou tak výhodné, že se dokonce rozbíhá "burza střech". Majitelé domů mohou firmě zabývající se výrobou solární elektřiny plochu střechy svého domu pronajmout a dostávají za to ročně i několik tisíc korun.  Vzhledem k tomu, že Energetický regulační úřad již avizoval, že je třeba s výší podpory něco dělat, chtějí nyní investoři za každou cenu uvést elektrárny do provozu co nejdříve. Výkupní cena elektřiny v roce zprovoznění elektrárny se totiž investorovi musí platit celých 15 let v nezměněné výši, tedy bez ohledu na to, že v dalších letech mohou mít nové projekty podporu výrazně nižší.

Podle platného zákona může ERÚ s cenou na další rok pohnout vždy jen o 5%. To by se mělo změnit a zpřísnit by se měly i podmínky pro "rezervaci" kapacity. Pokud se toto vyřeší, tak dojde i ke značnému úbytku žádostí, bublina splaskne a dostanou se do hry jen seriózní záměry. Poprvé by k razantnímu snížení výkupní ceny mohlo dojít v roce 2011, příští rok zřejmě klesne znovu jen o pět procent.

Zatímco výkupní ceny elektřiny se téměř nemění, náklady na výstavbu solárních elektráren jen za poslední rok klesly asi o 40 %. Vlivem poklesu cen technologií a posílení kurzu koruny došlo k výraznému poklesu nákladů firem, které solární elektrárny staví. Čínské solární panely jsou nyní až 40% levnější než před několika lety.

Podpora solárních elektráren je vysoká i ve srovnání s cizinou. "Výkupní cena energie z fotovoltaiky je u nás nejvyšší široko daleko. V okolních zemích navíc platí pro podporu energie z fotovoltaiky jiná pravidla. Například na Slovensku dostávají podporu jen menší elektrárny, v Maďarsku je zase podpora odstupňována podle výše instalovaného výkonu.

Další miliardy si mohou vyžádat investice do přenosové sítě. Síť na to nebyla stavěná, může to ovlivnit kvalitu připojení pro odběratele. Vyřešení této situace bude pro provozovatele sítě do budoucna znamenat miliardové investice na posílení rozvoden elektřiny. Navíc je nutné počítat s náklady na regulaci. Bude-li například horší počasí, než se očekávalo, nebudou solární elektrárny dodávat elektřinu a k dispozici musí pro tyto případy být pohotový výkon, například přečerpávací vodní elektrárny. I to se bude muset zaplatit.

Pokud bude rozvoj fotovoltaických elektráren pokračovat stejnou rychlostí jako doposud, vyvolá nutnost posílení transformačních vazeb mezi přenosovou a distribuční soustavou.

mapa zdrojů

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.5 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Sluneční elektrárna v ČR – zlatý důl jezevec-mrzout 06. 11. 2009 - 08:11
RE: Sluneční elektrárna v ČR – zlatý důl michal* 06. 11. 2009 - 20:03
RE(2x): Sluneční elektrárna v ČR – zlatý důl fyzmatik 06. 11. 2009 - 21:51