Počítač v antice!

21. říjen 2008 | 06.00 |

antikytheraV roce 1900 objevil sběrač mořských hub Elias Stadiatos u řeckého ostrova Antikythera v hloubce 42 m vrak římské lodi. V jednom kusu kamene, který potápěči vynesli na povrch spolu s několika sochami a dalšími předměty objevil roku 1902 archeolog Spyridon Stais zaryté ozubené kolečko. Dalším zkoumáním bylo objeveno asi 70 silně zkorodovaných úlomků ozubených koleček, číselníků, ručiček a dřevěno-měděné schránky popsané řeckými nápisy.

Jedná se o "mechanismus z Antikythéry" (počítač z Antikythéry), což je starověký technický artefakt – diferenciální ozubené soukolí. Mechanismus byl vyroben mezi roky 150 př. n. l. a 100 př. n. l. Jeho přesný původ (kromě toho, že šlo o zařízení řecké) není znám.
Zařízení je zdaleka nejpokročilejším a nejsložitějším vědeckým přístrojem dochovaným z antiky – nic dalšího blížícího se jeho komplexnosti se v archeologických záznamech neobjevuje po více než 1200 let, kdy se objevily mechanické hodiny ve středověké Evropě. Antikytherský mechanismus je považován za mechanický počítač, který používal sofistikované algoritmy k výpočtu pohybu nebeských těles. Zařízení sestávalo z 37 ozubených koleček zasazených do částečně dřevěné a částečně bronzové bedýnky, která měla z jedné strany jeden a z druhé strany dva ciferníky. Bylo určeno k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce, umělo předpovídat zatmění těchto těles a dokonce napodobovat nepravidelnou oběžnou dráhu Měsíce kolem Země. Tento pohyb, známý jako první měsíční anomálie, objevil astronom Hipparchos z Rhodu, je proto možné, že byl přizván ke konstrukci zařízení. To užívalo také diferenciální převody, o nichž se dříve věřilo, že byly poprvé užity až v 16. století. Úroveň miniaturizace a složitosti jeho částí se vyrovná hodinám konstruovaným v 18. století.
Důležité skutečnosti se objevily teprve po trojrozměrném rentgenovém snímkování v roce 2006. Přístrojem s velkou rozlišovací schopností vědci nasnímali všechna dochovaná ozubená kola. Ciferník na přední straně ukazoval pozici Slunce, Měsíce a pravděpodobně i planet ve zvěrokruhu, zatímco vzadu zobrazoval devatenáctiletý lunosolární kalendář, stejně jako i načasování zatmění. Počítal dokonce s nepravidelností v oběžné dráze Měsíce, známé dnes jako první měsíční anomálie
Dokonce vědci zjistili, že jedno z kol ukazovalo čas konání olympijských her. Olympijský cyklus je velmi jednoduchý, opakuje se každé čtyři roky a na jeho výpočet nejsou potřeba nijak složité mechanismy, ale stejně byl tento objev velkým překvapením.
U Antikythéry nalezený strojek s vysokou pravděpodobností nebyl v antice ojedinělý. Cicero se zmínil o "zařízení, které sestrojil Poseidónios, které s každou otáčkou napodobuje tytéž pohyby Slunce, Měsíce a hvězd." Podobná zařízení jsou jmenována i v dalších starověkých pramenech. Trvající záhadou zůstává, kam se tato zařízení ztratila, neboť žádná civilizace na světě nevyrobila zařízení stejně složité po následujících tisíc let. Je možné, že bronz, z něhož byla podobná zařízení vyrobena, se znovu užíval na výrobu jiných předmětů, takže byly mechanismy jako ten z Kythéry dávno roztaveny a nedochovaly se tak na archeologických nalezištích. Antikythérský strojek se dochoval jen šťastnou náhodou, protože klesl na mořské dno. Jeden z modelů zmiňovaných Cicerem v jeho spisu byl vyroben Archimedem ve třetím století před Kristem. Archimedes pracoval v Syrakusách, takže antikytherský mechanismus, vyrobený minimálně o století později mohl být částí starých ozubených mechanismů, které začal konstruovat geniální matematik, nebo mohl být jejich kopií.
Kolem mechanismu se stále objevují nové a nové záhady a problémy.
Na videu je animace tohoto mechanismu podle University of Macedonia.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře