Nobelova cena za fyziku v roce 2009 dnes udělena

6. říjen 2009 | 18.45 |

nobelTak je konečně jasno, kdo dostane letošní Nobelovu cenu za fyziku. A jak bývá poslední roky zvykem, nezíská ji jediný vědec, ale letos jsou to hned 3 vědci a jejich výběr je poněkud překvapivý. Jde totiž o poměrně staré objevy z aplikovaného výzkumu, zatímco dosud byli odměňování vědci za výsledky základního výzkumu. Laureáty pro rok 2009 dnes ve Stockholmu oznámila komise při Švédské královské akademii věd pro udělování Nobelovy ceny. Získali ji vědci, kteří umožnili vznik současné podoby internetu a digitální fotografie. Číňan Charles Kao ji získal za objev, jak optickými vlákny rychle přenášet data na velké vzdálenosti, a Američané George Smith s Willardem Boylem za vynález čipu, který je základem všech digitálních fotoaparátů.

"Vytvořili spoustu praktických novinek pro každodenní život a přinesli nové prostředky vědeckého výzkumu," uvádí ve svém prohlášení komise.

kaoKao, rodák z čínské Šanghaje, který působil ve Velké Británii, prestižní cenu obdržel za průkopnický objev z roku 1966, jak přenášet světlo na velké vzdálenosti pomocí optických vláken vyrobených ze skla či plastu. Jeho výzkum je jedním ze základních kamenů moderních komunikačních sítí, včetně telefonu a vysokorychlostního internetu.

Američané Boyle a Smith získali cenu za vynález snímacího polovodičového obvodu CCD (čip CCD) z roku 1969. To je součástka používaná v digitálních kamerách, scannerech, faxech a fotoaparátech, určená ke snímání obrazové informace. Využívá se ale i ve vědeckých přístrojích, včetně Hubbleova teleskopu. 

Fotoelektrický efekt, který CCD (charge-coupled device) čip využívá, podle AP teoreticky popsal už Albert Einstein a v roce 1921 za něj dostal také Nobelovu cenu. Boyle se narodil v Kanadě a stejně jako jeho americký kolega Smith působil v Bellových laboratořích ve státě New Jersey. Všichni tři letošní laureáti jsou už v důchodu.

Boyle SmithNobelova cena za fyziku je dotována 10 miliony švédských korun.Ocenění fyzikové si rozdělí částku  tak, že Kao získá polovinu této sumy, o druhou polovinu se podělí Smith a Boyle. Diplom, zlatou medaili i peněžní odměnu převezmou tradičně jako ostatní letošní laureáti 10. prosince, v den smrti vynálezce dynamitu Alfreda Nobela v roce 1896.

Podle Reuters

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře