Příčiny zemětřesení na Chebsku

2. listopad 2008 | 06.00 |

stanice

V období od 6. října bylo na Chebsku zaznamenáno kolem 25 000 slabých otřesů, z toho 40 otřesů silnějších než 3. stupeň Richterovy škály.

Aktuální průběh zemětřesení na seizmologických pracovištích v celé České republice můžete sledovat na stránce: http://www.zemetreseni.okamzite.eu/

Zemětřesení vždy předchází kumulace seizmické energie na zlomech. Za uvloňováním této energie ve formě zemětřesných rojů jsou zodpovědná korová fluida (směs vody a plynu v zemské kůře). Díky nim dochází k postupnému zeslabování horniny v okolí tektonického zlomu a také k postupnému trání horniny. Kdyby tato fluida nebyla v okolí zlomu, tak by se nahromadila na zlomu velká seizmická energie, která by se mohla uvolnit najednou ve formě většího zemětřesení.

Každé zemětřesení vysílá dvě vlny. První - podélná vlna rozkmitá horninu ve směru šíření vlny. Druhá - příčná vlna rozkmitá horninu kolmo na směr šíření. Při západočeských rojových zemětřeseních je proces roztržení horniny podél zlomu díky korovým fluidům velmi rychlý a vysílané seizmické vlny jsou o frekvencích 10 až 100 Hz. To odpovídá už slyšitelným velmi hlubokým zvukům. Zemský povrch funguje jako velká membrána, kterou podélná vlna rozkmitá. Lidé nejprve pocítí slabší záchvěv podélné vlny doprovázený duněním. Vzápětí pocítí podstatně silnější záchvěvy, kdy už mohou drnčet ve skříni skleničky. Za to může právě příčná vlna. Zvuk přichází i z dalších míst v okolí a proto trvá delší dobu, pak připomíná někomu hřmění či zvuk jedoucí těžké techniky.

Zemětřesné roje mívají zpravidla více fází a v každé se obvykle vyskytne jeden dominantní otřes. Jestli ale další fáze nastane, se nedán předpovídat. V současné době se zdá, že energie je slabá., ale dodatečná energie je do ohniskové oblasti přinášena z hlubin přetlakovými fluidy a klidně může přijít i další vlna fluid, která dodá další energii. A zemětřesná aktivita se spustí znovu.

V Evropě se zemětřesné roje vyskytují málo nejvíce na Islandu, v Itálii kolem Říma a v Toskánsku, v jižní Francii a nakonec v západních Čechách. Všechny tyto oblasti mají jedno společné: velkou aktivitu korových fluid, která jsou tlačena pod vysokým tlakem ze zemského nitra k povrchu. A právě voda se směsí plynů přispívá k tomu, že se kůra rozmělňuje postupně a nevzniká jeden otřes, ale celá řada otřesů - roje. To je pro danou oblast obrovská výhody, protože pokud by se energie nakumulovala , bylo by jednorázové tektonické zemětřesení ničivější. Zemětřesení v západních Čechách vznikají na systému krátkých paralelních zlomů, kdy může prasknout jen krátký zlom či jeho segment, proto se na tak krátkých zlomech nenaakumuluje větší množství energie než by odpovídalo pátému stupni Richterovy stupnice. Zatím zde nedošlo k větším rozkmitům skalního masívu než je 0,5 mm.

Zemětřesení v těchto oblastech má vliv zejména na změnu vydatnosti pramenů ve studních či pramenů v blízkých lázních. Může v hlubinách docházet k uzavírání štěrbin, kterými se voda šíří.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Příčiny zemětřesení na Chebsku stanislav zabuska 10. 11. 2014 - 16:13