Koňská síla

6. listopad 2008 | 06.00 |

Dnes používanou jednotkou výkonu je watt. Je to na počest Jamese Watta, který zdokonalil parní stroj natolik, že podával velký výkon. Watt však chtěl pro své zákazníky nějaké srovnání výkonu parního stroje s výkonem tehdy běžně využívaných zvířat. Jedna koňská síla je rovna výkonu, který má soustavně pracující kůň, který zapřažený v žentouru zdvíhá náklad 180 liber a ujde při tom za hodinu 144 koleček o poloměru 12 stop.

Jednotkou výkonu se tak nejprve stala koňská síla (značka hp nebo HP, z anglického horsepower). Dnes se však v soustavě jednotek SI používá zmiňovaná jednotka watt, ale pro výkon motorů automobilů či motocyklů stále přetrvává značení výkonu v koňských silách. Oblíbené je rčení: "Má pod kapotou ... koní"
V češtině se používala také česká zkratka k (kůň), někdy nesprávně zkratka ks (koňská síla).
James Watt nikdy nepřepočítával svou jednotku hp na watty. Ta tehdy ještě neexistovala. Různé definice různých liber a stop se měnily s dobou nebo s místem svého používání, a podle toho se mírně měnila i definice jednotky.
V cizině se používají dvě rozdílné hodnoty koňské síly: mechanická koňská síla a metrická koňská síla. To způsobuje v publikacích často zmatení. Zejména v Británii při publikování výkonů motorů vyrobených mimo Británii dochází k velkým zmatkům. Při porovnávání historických dat se navíc naráží na lišící se definice libry, stopy a normálního tíhového zrychlení.
Mechanická koňská síla má hodnotu asi 745 W. Někdy se označuje jako "mechanická koňská síla" (angl. mechanical horsepower). Používá se zejména ve Velké Británii, v USA a zemích Commonwealthu. Opačný přepočet činí přibližně 1 kW = 1,34102 hp.
V Evropě, Asii a Jižní Americe nejvíce používá takzvaná "metrická koňská síla", definovaná koncem 19. století . Má hodnotu 735,49875 W přesně.
Metrické koňské síle odpovídá jak český kůň (k), dříve též metrický kůň. Opačný přepočet činí přibližně 1 kW = 1,35962 k.
Mechanická koňská síla je asi o 1,4 % větší než metrická
Jako "lidská síla" (manpower) je označován výkon 74,57 wattů, koňská síla (horsepower) je tedy asi desetinásobná.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře