Vodnářský zvon

14. listopad 2008 | 06.00 |

Nebude tu zvykem, že budu propagovat komerční aktivity českých "biotroniků", ale dnes udělám výjimku. Jde sice o stejného léčitele, který kdysi léčil celou naši republiku tajemným máváním z televizní obrazovky, ale zaujal měl způsob, jak pomocí fyzikálních pojmů biotronik dodává své "léčitelské" produkci na vědecké serióznosti. Neberu nikomu, že léčit se dá čímkoliv – uměním, zpěvem, tancem, jízdou na kole či na koni, ale co takhle léčení vodnářským zvonem?

Jistý známý biotronikabsolvuje po celé republice koncerty, při nichž hraje na vodnářský zvon - 3 500 let starý hudební nástroj. Písemné zprávy o vodnářském zvonu se poprvé objevují v dynastii Ming, což je ještě zhruba o šest set let dříve. Ten nástroj obsahuje mimo jiné reliéf delfína, což je pro čínskou kulturu neobvyklé, a proto by mohl být mnohem starší.

Na koncertech popisuje romantický příběh, jak jej nalezl vysoko v horách v Himalájích. Už to vzbuzuje samotnou posvátnou hrůzu z magického tajemna. Místnost ve které byl zvon vystaven, byla asi 2200 metrů nad mořem a když zvon pohladil, jak to turisté dělávají, najednou uslyšel táhlé tóny, které nástroj rozezněly. Jeho další osud byl zpečetěn – začal na něj vyluzovat jakési zvuky – hrát.


Do zvonu, na který se hraje holýma rukama, se nalévá voda. I pojmenoval biotronik tento nástroj jako "vodnářský zvon" a rozezvučí jej magickým pohybem svých rukou.Posluchači se podle něj mohou zaposlouchat do alikvotních tónů.

Alikvotním tónem rozumíme vyšší harmonický tón, který zní společně s tónem základním. Většinou se u každého tónu (zvuku) vyskytuje množství alikvotních tónů. Intenzita jednotlivých alikvotních tónů je to, co určuje charakteristickou barvu zvuku. Právě díky alikvótním tónům jsme schopni např. poslechem rozpoznat, o jaký se to jedná hudební nástroj. Například nástroje s ostřejším zvukem (trubka, pozoun) mají silnější liché alikvotní tóny (první, třetí), sudé alikvotní tóny dávají zvuku spíš teplo a měkkost.

Pokaždé, když zní nějaký tón, je to proto, že rovnoměrně vibruje hmota nástroje. Nástroj ale nikdy nevibruje pouze na základní frekvenci, tedy na frekvenci tónu, který slyšíme. Vždy je rozezníván ještě v celočíselných násobcích základní frekvence. Tyto násobky jsou frekvenční hodnoty alikvotních tónů. První alikvótní tón je tedy dvojnásobné frekvence než základní tón, druhý trojnásobné atd. Alikvotní tóny vytváří řadu, ve které jsou intervaly mezi jednotlivými tóny stále menší a menší. To je důsledek faktu, že lidské ucho vnímá zvuk v podstatě logaritmicky. Každá další oktáva má dvojnásobnou frekvenci. Frekvence oktáv tedy rostou exponenciálně (v mocninách), kdežto frekvence alikvotních tónů rostou pouze lineárně (v násobcích). Specifická barva tónu každého jednotlivého nástroje je pak dána právě různě intenzivním zastoupením jednotlivých alikvotních tónů v jeho zvuku.

Voda při produkci biotronika – umělce na hladině vytváří rezonanční obrazce a ve fortissimu dochází k její levitaci až do výše 12 centimetrů. Hudební zážitek je tak doplněn i silným zážitkem vizuálním. Možná si vzpomenete, že když jste nesli v kbelíku vodu, tak vám časem vlivem vaší periodické chůze cákala (levitovala) z kbelíku ven. Tady je ta levitace kapiček vody přinejmenším zajímavá. Někteří si možná myslí, že ta voda tam i vře, že? Hlasitost produkce se prý pohybuje kolem 110 dB! Tak to už musí být snad i zdraví škodlivé.

Ale hudba léčí a pokud se zaposloucháte do magických alikvotních tónů přijdete rázem na jiné myšlenky!

Chci mít vodnářský zvon ve svém fyzikálním kabinetě! To by bylo vyléčených studentů!

Nepouštějte si to příliš nahlas - bude vás z toho bolet hlava!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.75 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Vodnářský zvon davidhavel 14. 11. 2008 - 08:11
RE: Vodnářský zvon anonym :-) 14. 11. 2008 - 10:24
RE(2x): Vodnářský zvon fyzmatik 14. 11. 2008 - 12:03
RE: Vodnářský zvon petr* 21. 04. 2009 - 08:25
RE: Vodnářský zvon petr foltynek 20. 08. 2009 - 16:51
RE(2x): Vodnářský zvon fyzmatik 22. 08. 2009 - 16:18
RE(3x): Vodnářský zvon petr foltynek 25. 08. 2009 - 16:02
RE(3x): Vodnářský zvon petr foltynek 07. 10. 2009 - 17:01
RE: Vodnářský zvon kundun 17. 06. 2010 - 13:49
RE: Vodnářský zvon standa 15. 09. 2011 - 10:07