Zahrajte si sudoku

21. listopad 2008 | 06.00 |
› 

V roce 1979 vymyslel Howard Garns matematickou křížovku a publikoval ji v pod názvem "Number Place". Oblíbenou se stala v Japonsku, odkud se později vrátila zpět pod názvem Sudoku. Sudoku se stalo velmi populárním na konci roku 2004 ve Velké Británii a postupně se rozšiřuje do celé Evropy. Sudoku vychází v novinách, magazínech, ale rychlost, s jakou se Sudoku šíří světem, je způsobena především internetem.

Cílem hry je doplnit chybějící čísla 1 až 9 v předem dané předvyplněné tabulce. Tato tabulka je rozdělená na 9x9 polí, která jsou seskupena do 9 čtverců (3x3). K předem vyplněným číslům je potřeba doplnit další čísla tak, aby platilo, že v každé řadě, v každém sloupci a v každém z devíti čtverců byla použita vždy všechna čísla jedna až devět. Pořadí čísel není důležité. Čísla se nesmí opakovat v žádném sloupci, řadě nebo v malém čtverci.

Obtížnost Sudoku není dána počtem nepředvyplněných políček, ale jejich vzájemnými vazbami, které na první pohled nejsou vidět.

Základní metodou řešení je vyhledávání všech variant (čísel) pro jednotlivé pole. Je potřeba najít takové pole, kde je možná varianta jen jedna. Hledání je dobré provádět systematicky, a to buď v rámci řad či sloupců, nebo kostek (3x3 políčka). Je rovněž dobré začít sekcí (sloupcem, řádkou, nebo kostkou) ve které je vyplněno nejvíc čísel. Postupně pro každé prázdné pole projdeme čísla od 1 do 9 a prohledáme vždy příslušný sloupec, řádek a čtverec, zda už tam číslo není. Pokud není, zapíšeme si ho jako možnou variantu do pole (malým písmem, aby se to nespletlo s řešením). Pokud v některém z polí zbyde jen jedno číslo, doplníme ho jako řešení do pole a proškrtáme toto číslo ve variantách v polích ve stejném sloupci, řádku a čtverci. Takto můžeme přijít na další jednoznačně vhodná čísla do buněk. Provádíme dokola dokud nám vychází nějaké jednoznačné varianty. Touto metodou jdou vyřešit jen lehké hlavolamy, obtížnější vyžadují kombinaci více metod řešení.

Teď už nezbývá než si Sudoku zahrát i na této stránce:
http://www.zkousky-nanecisto.cz/modules.php?name=PC-AS-Sudoko&menuzvol=onas

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře