Kutálení tělesa do kopce?

26. listopad 2008 | 06.00 |

O tom, že se po nakloněné rovině vlivem zemské přitažlivosti pohybují směrem dolů různá tělesa, se můžeme každodenně přesvědčit při pozorování jevů vyskytujících se kolem nás v běžném životě.Bude se to vám však zdát neuvěřitelné, když vám sdělím, že těleso se bude pohybovat směrem vzhůru po nakloněné rovině, bez toho že bychom jej museli tlačit.

Nejprve si ukážeme, že nakloněná rovina je skutečně nakloněná, když na ni položíme například válec, který se po ní skutálí dolů. Pak ale na nakloněnou rovinu umístíme zvláštní těleso – jakýsi dvojkužel, který vznikne spojením podstav dvou stejných kuželů. Vhodnou nakloněnou rovinou pro tento pokus jsou dvě paličky, které jsou na jednom konci spojeny k sobě a na druhém konci jsou rozevřeny od sebe.

Dvojkužel však umístíme na dolní konec takovéto nakloněné roviny a pustíme. Začne se pohybovat směrem vzhůru a tento pohyb vzbuzuje dojem, že na toto těleso nemá žádný vliv zemská přitažlivost.

Ale i tento paradoxní pohyb vzniká právě vlivem působení zemské gravitace. Ve skutečnosti se těžiště našeho dvojkuželu pohybuje stále ze své počáteční polohy do nové polohy tak, že i v tomto případě jde o skutečný pád tělesa probíhající po nakloněné rovině, protože při zakončení pohybu ani jeden bod našeho dvojkuželu není nad tím bodem, na kterém byl na začátku svého pohybu. Naopak je pod ním. Těžiště dvojjehlanu se vzhledem k vodorovnému povrchu při svém pohybu postupně snižuje. V pokusu je ovšem nutné správně nastavit sklon nakloněné roviny a hlavně najít nejvhodnější rozchod paliček, které tvoří nakloněnou rovinu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře