Bolid nad Kanadou

28. listopad 2008 | 06.00 |

Nad kanadskou provincií Saskatchewan byl spatřen 20. listopadu 2008 v 17:30 MST (13:30 našeho času) velmi jasný bolid. Jeho jasnost se pohybovala kolem –18 magnitudy. Bolid je název pro velice jasný meteor. Za bolid se považuje meteor jasnější než zhruba −3 magnitudy. Jindy se za bolid považuje meteor jasnější než Venuše (−4 magnitudy). V obecném významu se jako bolid označuje libovolný meteor, který vyvolá všeobecnou pozornost (tedy nejde jenom o jasnost, ale někdy i o délku apod.).

Bolid jasnější než −5 magnitud už osvítí zem. Jestliže je jasnější než −10 magnitud, osvítí vzdálené kopce a je možno vidět barvu některých předmětů na zemi. Při jasnosti −20 magnitud si člověk připadá jako za dne – celé okolí je osvíceno velice silně.

Bolid byl zaznamenán i kamerou v policejním autě v Edmontonu Během pádu bolidu bylo okolí jasné jako za denního světla. Úkaz trval 3-4 sekundy a nazelenalý bolid byl tak jasný, že rozzářil oblohu do podoby denního světla. Dokonce byl slyšet dlouhý hromový zvuk. V současné době se tedy naskýtá jediná nezodpovězená otázka, zda dopadl na zemský povrch meteorit. Na serveru www.spaceweather.com je možné sledovat aktuální vývoj celé situace.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře