Měsíční úplněk je dnes nejjasnějším za 15 let!

12. prosinec 2008 | 20.45 |

moon

Dnešní úplněk byl tím nejjasnějším za posledních 15 let.To proto, že jej můžeme pozorovat z nejmenší vzdálenosti za posledních 15 let. Měsíc bude asi o 20 tisíc kilometrů blíž než obvykle. Za dobrého počasí by tedy měl Měsíc zářit jasněji, a to až o 30 %. Měl by se také podle zpráv NASA jevit asi o 14 % větší než obvykle.

Nepravidelná oběžná dráha Měsíce zapříčiňuje, že se jeho vzdálenost od Země mění. Měsíc dosáhl fáze úplňku 12. prosince v 17 hodin a 37 minut. Přibližně za 5 a půl hodiny později bude k Zemi nejblíže, konkrétně 356 566 km.

Měsíc obíhá kolem Země po eliptické dráze. Je-li k Zemi nejblíže (perigeum), leží od Země 356 410 km. Naopak nejdále je 406 740 km (apogeum). Na obloze to tedy znamená, že se měsíční kotouč v okamžiku perigea zvětší o asi 14 % oproti apogeu. Pro představu je rozdíl obou vzdáleností podobný, jako kdybychom do přímky položili asi 4 a ¼ Země. V měřítku Země – Měsíc je však tento rozdíl poměrně malý, tudíž lidským okem jen těžko rozeznáme, že je Měsíc na obloze o něco větší než před 14 dny. Snadno to lze odhalit fotografováním – stačí pořídit dvě fotografie Měsíce, které se liší vzdáleností Měsíce od Země.

Zajímavější je však nyní jas Měsíce. Oproti okamžiku, kdy je Měsíc v úplňku nejdále od Země bude jas Měsíce asi o 30 % větší. Měsíční úplňky bývají nejvýše nad obzorem v zimních měsících, tedy v době okolo zimního slunovratu. Ten nastane 21. prosince ve 13 hodin a 3 minuty.

I když bude obloha zatažená, bude se nám zdát, že je jemně namodralá a ani v temné přírodní noci se nedočkáme úplné tmy. Naopak vyjasní-li se, bude možné za svitu měsíčního úplňku číst bez pomoci světla text novin. Spíše však tomu nahraje právě ta souhra nejjasnějšího úplňku roku a značné výšky Měsíce nad obzorem, než pouhý fakt, že je úplněk jasnější než obvykle.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře