Největší zvony světa

27. prosinec 2008 | 06.00 |

Katedrála Notre Dame v Paříži má ve severní věži 4 zvony a v jižní části je obrovský zvon Emmanuel o hmotnosti asi 13 tun. Chvění zvuku pocházející od jejich zvuku způsobuje údajně některým kolemjdoucím turistům praskání krevních žilek v nose a následné krvácení z nosu.

Zvon je samozvučný bicí nástroj, tvořený tělem zvonu a srdcem, které je zavěšeno uprostřed těla zvonu a je pohyblivé. Velké zvony jsou odlévány ze zvláštní bronzové slitiny tzv. zvonoviny. Zvonky mohou být vyráběny i z plechu lisováním či jinou vhodnou strojní technologií. Bývají zdobeny nápisy a reliéfy a jsou zvukově naladěny na konkrétní tón. Zvon vydává asi 70 až 100 tónů, přičemž čím je zvon větší, tím více tónů je slyšet. Ze všech nejdůležitější je nárazový tón, potom spodní, což je nejhlubší tón zvonu, nejlépe o oktávu nižší než nárazový, dále prima, která je naopak nejdelším tónem zvonu a měla by se s nárazovým shodovat, následně kvinta, tercie a svrchní oktáva. Podstatná ovšem není pouze harmonická shoda, ale také barva, hlasitost a délka zvuku zvonu. Dobré slyšitelnosti zvuku zvonu se pomáhá užitím dřevěné hlavy i konstrukce a zajištěním prostupnosti zvuku stěnami. Vhodnější jsou samozřejmě dřevěné zvonice, u zděných bývají buď okna volná nebo osazena dřevěnými žaluzie místo okenic. Žaluzie způsobí, že zvuk se netlumí u kostela, ale je nesen do větší vzdálenosti.

Při souzvuku více zvonů je možno dosáhnout harmonického souzvuku (akord), melodického (stupnice) nebo harmonicko-melodického souzvuku (akord ve stupnici). Kombinací je mnoho, oblíbené bylo např. c, es, f - TE DEUM, c, es, f, g - KYRIE. Když je příliš mnoho zvonů, svrchní tóny se ztrácejí, proto souzvuk pěti zvonů je asi nejlepší, přičemž je ovšem třeba dbát na to, aby se zvony houpaly ve správném rytmu - tak, aby se navzájem nerušily a všechny byly slyšet.

Největší zvon na světě je Car kolokol a nachází se v Moskvě. Má hmotnost 193 tun, je vysoký 6 metrů, stejný je i jeho dolní průměr. Byl vyroben v letech 1735-1737. Tento zvon však nikdy nezazvonil, protože než mohl být zavěšen, byl roku 1737 požárem Kremlu rozžhaven, a když jej lidé polili vodou, zvon pukl.

Druhým největším zvonem světa byl asi stočtyřicetitunový zvon z roku 1902 v Osace v Japonsku v chrámě Šitenno-ji, který byl roku 1942 zrekvírován.

Největším dosud funkčním zvonem na světě je patrně zvon Mingun z Myanmaru, který nechal ulít král Bhouthobhuya v roce 1790 a který váží 88 tun.

Největší zvon, na nějž se zvoní rozhoupáním je v Japonsku na ostrově Honšu. Váží přes 36 tun a vyrobila jej v roce 2006 nizozemská zvonárna. Do té doby byl největším zvonem tohoto typu zvon Pummerin z kostela sv. Štěpána ve Vídni, který váží 22,5 tuny a byl vyroben v letech 1951-1952 náhradou za původní zvon z roku 1711, ulitý z děl, ukořistěných Turkům, který byl zničen požárem kostela za II. světové války.

Mezi další velké a známé zvony patří pařížský Savoyarde, londýnský Big Ben nebo krakovský Zikmund.


Pokud si chcete poslechout zvuky zvonů v České republice, tak zavítejte na stránku: http://zvony.varhanici.info/index.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Největší zvony světa zabky-svet 27. 12. 2008 - 12:21