Vysokonapěťové výboje v kapalinách

5. leden 2009 | 06.00 |

Dnešní "domácí kutilové" se baví všelijak. K dispozici jim je dnes neskutečné množství možností a pomůcek. Mnohé jsou však tak nebezpečné, že je radši lepší se na ně jen dívat, než je s ohrožením života a riskováním popálení provádět. Budeme sledovat několik vysokonapěťových výbojů v kapalině. Autor na webu uvádí hodnoty napětí mezi elektrodami kolem 25 000 voltů.

Na prvním z videí pozorujeme jiskrový výboj mezi elektrodami a víčkem z láhve naplněné pivem. Sledujeme unikání bublinek oxidu uhličitého z piva a slyšíme typický praskot jisker. K jiskrovému výboji dochází, když intenzita elektrického pole mezi elektrodami dosáhne hodnoty potřebné k lavinovité ionizaci, ale zdroj není schopen trvale dodávat elektrický proud. Přeskok jiskry je doprovázen vznikem zvukové vlny, kterou vnímáme jako prasknutí. Vysokou teplotou se také narušuje povrch elektrod.


Charakter výboje se poněkud změní, použijeme-li jako kapalinu sirup. Vlivem vzniklé vysoké teploty sirup postupně krystalizaje - karamelizuje.

Na dalším videu můžeme sledovat vysokonapěťový výboj tentokrát s alkoholem. Odpařující se páry alkoholu jsou vlivem vysoké teploty zapáleny.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře