Jak pracuje plazmová televize?

29. prosinec 2008 | 06.00 |

pdp


Hitem letošních Vánoc jsou údajně plazmové televize, které tak začaly postupně vytlačovat LCD televize. Z hlediska rozměru úhlopříčky pokračují plazmové obrazovky tam, kde momentálně LCD panelům dochází dech, obě technologie jsou ale konstrukčně zásadně rozdílné, a tyto rozdíly se promítají i do způsobu využití. Stejně jako LCD, tak i plazmové monitory spadají do kategorie monitorů s pevně daným rastrem obrazových bodů.

Plazmový panel je zobrazovací jednotka pracující na principu elektrického výboje v plynu za sníženého tlaku (kolem 70 kPa). Mezi přední skleněnou deskou a zadní stěnou přístroje jsou umístěny jednotlivé obrazové buňky. Před každou buňkou je vrstvička oxidu hořečnatého oddělující buňku od dvou elektrod (obrazové a podpůrné elektrody). Ty jsou od přední skleněné desky odděleny izolantem. Trojice buněk opatřených luminofory RGB (červené, zelené a modré barvy) tvoří jeden pixel. Buňky jsou od zadní desky odděleny opět skleněnou vrstvou. Pro každou obrazovou buňku je zapotřebí jedna datová elektroda. Ty jsou uloženy kolmo na obrazové elektrody.

A jaký je pracovní cyklus plazmového panelu? Jednotlivé buňky jsou řízeny střídavým elektrickým napětím. Mezi obrazovou a podpůrnou elektrodu je přivedeno napětí (asi 200 V). Tím dojde k počáteční ionizaci plynu. V dané buňce po přivedení elektrického napětí mezi datovou a obrazovou elektrodu vznikne světelný výboj. Ustálený výboj vzniká po přivedení střídavého napětí (asi 50 V). Plyn v buňce je excitován (ionty přechází na vyšší energetické hladiny) a při následné deexcitaci vzniká pro naše oči neviditelné ultrafialové záření, které je dopadem na vrstvičku látky (luminofor) přeměněno na viditelné světlo s danou vlnovou délkou - barvou. Pro další cyklus je zapotřebí přivést mezi obrazovou a podpůrnou elektrodu nízké napětí, které neutralizuje náboj v buňce a cyklus může začít znovu.

Výhody ve srovnání s LCD a klasickými televizory:
veliká úhlopříčka (klidně i 300 cm)
displej je poměrně tenký (asi 80 mm)
výborná čistota barev, černá barva je opravdu černá
vysoká rychlost odezvy pixelů (výborné pro sledování sportu)
velký pozorovací úhel (> 170°)
velmi malá citlivost na okolní teplo


Nevýhody ve srovnání s LCD a klasickými televizory:

problémy s miniaturizací
vypalování obrazu v místě loga televizní stanice (dnes již značně omezeno)

větší příkon (kolem 250 W)
dříve měly sníženou životnost (poslední dobou však zvýšení až na 100 000 hodin)

vyšší cena (způsobena velikým odpadem při výrobě)

Video vám zprostředkuje výrobu plazmových televizorů:

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3.2 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Jak pracuje plazmová televize? vojtahavel 29. 12. 2008 - 10:29