Před 55 lety zemřel Einstein

18. duben 2010 | 10.00 |

einstein2Před 55 lety se svět dozvěděl nemilou zprávu - zemřel Albert Einstein. Reakci veřejnosti dobře vystihuje kresba na smutečním oznámení. Země víří vesmírem mezi ostatními planetami a celá její jedna polovina je zakryta masivní deskou s nápisem " Zde žil Albert Einstein". Jeho tělo bylo v den úmrtí ve 14 hodin převezeno do princetonského pohřebního úřadu a o 90 minut později bylo dopraveno do Ewingského krematoria v Trentonu, kde 12 nejbližších pozůstalých se zúčastnilo velmi krátkého obřadu. Zaznělo několik řádek z Goethovy chvalořeči na Schillera a potom bylo tělo okamžitě zpopelněno. Místo, kde byl Einsteinův popel rozptýlen, zůstalo kvůli očekávanému náporů poutníků utajeno, ale věří se, že je to nedaleká řeka.

Einstein již několik dní před smrtí pociťoval silné bolesti v břišní krajině, únavu a nechutenství. To vedlo k tomu, že se cestou do koupelny zhroutil. Byl přivolán jeho osobní lékař dr. Guy Dean s dalšími dvěma lékaři, kteří mu udělali elektrokardiogram. Nastávají noc přečkal Einstein díky dávce morfia, jeho tělo bylo velmi dehydrované a proto mu byla po lžících podávána minerálka s kostkami ledu!

smuteční oznámení
Dalšího dne se o jeho stavu radila skupina lékařů, kteří chtěli krvácení s prasklé břišní výdutě řešit operací. Jejich debatu sledoval Einstein, ale takový zákrok považoval za nechutný: "Chci odejít, kdy budu chtít". Ptal se lékařů, zda jeho smrt může být bolestivá.. Dr. Bucky mu ohleduplně, ale čestně řekl, že to může trvat minutu, ale i několik týdnů a že to nelze předvídat. Einsteina přesto neopustil humor. Prohlásil: "Já dokážu umřít i bez lékařské pomoci."

Další den ráno byl Einstein kvůli vnitřnímu krvácení silně zažloutlý a měl velké bolesti. Nebyl schopen ani nadzvednout hlavu z polštáře. Navzdory velkému utrpení odmítal utišující injekce a nakonec souhlasil s převozem do nemocnice.

Následující den požádal o nedokončený koncept své řeči a své poslední výpočty, týkající se teorie jednotného pole. Jak se smrt blížila, zamýšlel se sám nad sebou a řekl, že cítí, že je blízko úspěchu svých myšlenek. "Kdybych věděl, že za tři hodinu zemřu, ani by mě to moc nevzrušilo. Přemýšlel bych, jak nejlépe ty tři hodiny využít, potom bych srovnal své papíry a klidně bych se uložil." K Einsteinovu lůžku zavolali i jeho syna Hanse Alberta, se kterým strávil odpoledně povídáním o vědě a o politice. Einstein hovořil o nebezpečí, které hrozí, jestliže Německu bude dovoleno stát se opět vojenskou velmocí. Hans Albert věřil, že se mu podaří otce přesvědčit o tom, aby vyhledal v New Yourku specializovanější péči. Ale čas již vypršel.

Jeho ošetřovatelka zpozorovala po půlnoci, že se pacientovi obtížně dýchá, na pomoc přišla další sestra, slyšely Einsteina ještě něco německy mumlat. Slovům však nebylo rozumět. To byla jeho poslední slova. Krátce nato v 1:15 dvakrát hluboce vydechl a zemřel.

einsteinův mozekBěhem pitvy byl Einsteonovi údajně bez vědomí rodiny, nicméně s jeho předchozím svolením vyňat mozek. Než jej dr. Harvey vyjmul, napustil ho přes cévní systém formalínem kvůli konzervaci. Části mozku přežily dodnes, některé se rozpustily ve formalínu, ale většina byla nařezána na velmi tenké řezy a zapuštěna do neprostupného, ale průhledného materiálu, který se nazává celoidin a dovoluje mikroskopické zkoumání uloženého materiálu. Následná analýza přinesla fantastické výsledky. Einsteinův mozek se výrazně lišil od normálních hodnot - má více Vlkových buněk na jeden neuron.zda se tak narodil nebo vděčil za tuto změnu stimulujícímu prostředí, to se již nedá říci.

Albert Einstein zemřel 18. dubna 1955 ve věku 76 let. Kolem Einsteinovy smrti je přesto dodnes spousta spekulací a úvah.

Na fotografiích je jeho opuštěná pracovna:

Einstein pracovna

zdroj: Roger Highfield, Paul Carter - Soukromý život Alberta Einsteina

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.36 (11x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Před 55 lety zemřel Einstein mario hlas 06. 08. 2017 - 19:46