Bernoulliho jev

10. leden 2009 | 06.00 |

Vezměte si fén a třeba pingpongový míček nebo velký nafukovací míč. Zapněte fén na největší výkon tak, aby foukal směrem svisle vzhůru a do proudu vzduchu vložte některý z míčů. Potom proud vzduchu z fénu naklánějte do stran. Než to provedete, tak "jistě" víte, co se stane. Fén míček odfoukne a ten spadne... Je tomu skutečně tak?

Míč je směrem k zemi přitahovaný tíhovou silou, směrem vzhůru je zase odfukovaný tzv. odporem vzduchu, který je tím větší čím větší je míč. Pokud se tyto dvě síly vyrovnají potom míč zůstane viset ve vzduchu.

Pokud však nakláníme fén tak, aby foukal směrem šikmo vzhůru – míč z proudu vzduchu nevypadne. Proč však nevypadne? Odpověď na tuto otázku nám dává Bernoulliho princip, který zjednodušeně vysvětluje například proč se v průvanu zabuchnou dveře, proč dvě velké nákladní lodě nemohou  u sebe plavat příliš blízko, neboť by se srazily, či proč je cyklista přitahovaný k rychle jedoucímu kamiónu. Bernoulliho rovnice vlastně hovoří o tom, že tam kde vzduch proudí rychleji je menší tlak a tedy předměty (míč, dveře) jsou do tohoto místa přitahované. Takže když se míč snaží vypadnout na jednu ze stran, začne vzduch proudit na té druhé straně rychleji a proto je tam míč přitáhnutý zpět. Toto se opakuje při každém zaváhání míče. 

Na stejném principu pracoval dříve k počítači připojený externí Bernoulliho disk. Šlo o pružný kotouč otáčející se v proudu vzduchu, který přitlačuje podle Bernoulliho jevu povrch média k hlavičce. Mezi výhody Bernoulliho disků patřila poměrně vysoká odolnost média proti přetížení (pád, náraz apod.). Jednalo se o přenosné zařízení s přímým přístupem k datům, které poskytovalo ve své době vyšší přenosovou rychlost a vyšší kapacitu než třeba disketa.

Skvělé video s pingpongovým míčkem v proudu vody:
http://www.youtube.com/watch?v=WDGNcmEOjs4&feature=related

Další video ke spuštění: http://www.youtube.com/watch?v=5YHqCkCJbWQ&feature=related

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.2 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Bernoulliho jev dr. avalanche 11. 01. 2009 - 00:15
RE(2x): Bernoulliho jev fyzmatik 11. 01. 2009 - 10:05
RE: Bernoulliho jev ooki 10. 03. 2015 - 12:21