Posílat mimozemšťanům vzkazy?

14. únor 2010 | 06.00 |

Před padesáti lety namířil k nebi Frank Drake radioteleskop, aby zkusil zachytit nějaký signál pocházející od mimozemských civilizací. To odstartovalo projekt hledání mimozemské civilizace SETI (Search for Extra-Terrestrial Inteligence). Letos v dubnu proběhne v texaském městě League City kongres, který tento projekt nasměruje do další budoucnosti.Objevují se názory na radikální změny orientované zejména na obsah dalších sdělení. A vyskytují se i názory, aby naše civilizace o sobě nevydávala další svědectví a čekala raději na zprávy z vesmíru.

SETI AreciboPrvní vzkaz mimozemským civilizacím odvysílal 16. listopadu v roce 1974 radioteleskop Arecibo směrem ke kulové hvězdokupě M13, vzdálené 25 000 světelných let od Země.

Tento vzkaz obsahoval:

- čísla od 1 do 10

- atomová čísla vodíku, uhlíku, dusíku, kyslíku a fosforu coby základních kamenů DNA.

- vzorce cukrů a nukleotidů DNA.

- počet nukleotidů v DNA a strukturu dvojité šroubovice DNA.

- postavu člověka a velikost lidské populace.

- grafické znázornění Sluneční soustavy.

- znázornění radioteleskopu Arecibo a průměru jeho antény.

Toto poselství bylo odeslané v podobném stylu i na kosmických sondách Pioneer a Voyager. Vědci se domnívají, že mu nemusí rozumět ani běžní pozemšťané natož zaostalá mimozemská civilizace. Navíc vybraný směr zaslání zprávy nemusí být tím pravým.

Od té doby byly odeslány další zprávy spíše hudebního či komerčního rázu nebo výstřelků  několika nadšenců.

V roce 1999 byla do vesmíru vyslána první zpráva, označovana jako "Cosmic Call". Ivan Dutil a Stéphane Dumas vytvořili matematický postup psaní vesmírných poselství, o kterém se předpokládá, že by měl být univerzální a tedy dobře čitelný pro mimozemské civilizace. Dnes se objevují názory, že univerzálním jazykem by mohla být dokonce fyzika, jejíž zákony platí v celém vesmíru stejně.

Pravděpodobnost, že odpovědí na naše zprávy bude osobní návštěva z dalekého vesmíru, je mizivá. Cestování vesmírem je stále pro nás velmi drahou, či dokonce nemožnou záležitostí a naše planeta není pro případné galaktické kolonizátory zase tak zajímavým cílem.

Morální otázky posílání vesmírných poselství se ale jen tak nezbavíme. Znovu se v ní vracíme k obsahu sdělení, které musí být nejen dobře srozumitelné, ale rovněž správně interpretovatelné.

Celý projekt SETI od rané historie po dnešek je rovněž založen na principu, že mimozemské civilizace (pokud existují) procházejí stejným nebo podobným procesem vývoje jako my a rovněž komunikují v onom relativně úzkém oboru elektromagnetického spektra. Je tato úvaha správná? A proč vesmír stále mlčí? A máme mlčet také?

Podle Petra Kubaly

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře