Proč je vidět sluneční paprsek?

10. únor 2009 | 06.00 |
› 

tyndall2tyndall1

Když je ve vzduchu jen prach, z pohledu ze strany jej ve slunečním světle vnímáme jako zářící světlé body. Také to považujeme za jakýsi "paprsek" světla. Tento jev poprvé popsal anglický fyzik John Tyndall (1820 – 1893), i když jej už roku 1857 objevil Faraday.

Tyndallův jev je založen na difúzním rozptylu světla, který vzniká, pokud paprsek prochází prostředím, které málo absorbuje mikroskopické částečky. Takové prostředí nazýváme nehomogenní prostředí. Částečky odklánějí procházející světlo, čímž se procházející paprsky stávají viditelnými v podobě kužele. Tento jev nenastává v homogenním prostředí. Z bílého světla se rozptylují nejvíce záření o kratší vlnových délkách a rozptýlené světlo pak nese modrobílý nádech.
Svazek paprsků, procházející systémem, v němž jsou rozptýleny částice koloidních nebo větších rozměrů, se v důsledku rozptylu světla na částicích stává při bočním pozorování viditelným – má tvar kužele (tzv. Tyndallův kužel) s vrcholem v místě, kde světlo vchází do nehomogenního prostředí, který se rozšiřuje ve směru postupujícího paprsku. Jsou-li disperzní částice dostatečně velké, mohou být ve světelném kuželu pozorovány jako jasně zářící body; u menších částic je pozorován jen difuzní světelný pruh.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Proč je vidět sluneční paprsek? martin hák 14. 09. 2014 - 18:03