Jak mrzne voda

22. leden 2009 | 06.00 |

voda

V úvodní animaci si postupně na molekulární úrovni prohlížíte molekuly vody vázané ve formě ledu, poté ve formě chladné kapky a na závěr ve formě horké kapky, ze které se odpařují jednotlivé molekuly do okolí.
Pokud však chcete vědět, co se vlastně s vodou děje, když se mění v led, podívejte se na následující video. Animace zobrazuje molekuly vody,  které se pohybují stále pomaleji a pomaji. Tvoří se krystalizační jádra a vznikají postupně krystaly ledu.


Následující video je 240x zrychlené: minuta záznamu tedy ve skutečnosti trvala čtyři hodiny. Voda ve sklenici mrzne na led. Skoková změna nastane při dosažení teploty tání.  Led postupně zvětšuje svůj objem, nadzvedává víčko, část vody ještě stačí vytéct ven a zmrznout zvenku na sklenici. Potom víčko odpadne.

Většina látek při tání svůj objem zvětšuje a při tuhnutí ho zmenšuje. Výjimkou jsou však látky, kam patří právě led (dále například antimon, bismut, či některé slitiny, ...), které při tání svůj objem zmenšují a při tuhnutí zvětšují.
U ledu je relativní zvětšení objemu největší - asi 9 %, což souvisí s jeho krystalovou strukturou. Krystalová mřížka ledu je prostoupena prostornými kanálky. Při tání se krystalová mřížka bortí a volný prostor postupně zaplňují molekuly vody. Odtud je tedy zřejmé, že neupořádanému rozložení molekul vody odpovídá menší objem než uspořádanému rozložení v krystalové mřížce ledu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.69 (13x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak mrzne voda peters 13. 05. 2012 - 16:29